I våras påbörjade Svensk Turism, Visita, Visit Sweden och Riksidrottsförbundet arbetet med att utforma en gemensam strategi för att locka fler idrottsevenemang till Sverige. Strategin ska vara klar vid jul i år.
Svensk besöksnärings egen vision är att fördubbla sin omsättning till 500 miljarder kronor 2020 jämfört med 2010. Magnus Nilsson, ordförande i Svensk Turism, var en av deltagarna vid ett seminarium i Almedalen om hur samverkan ska ge fler stora idrottsevenemang till Sverige. Han hävdade att fler idrottsevenemang är en förutsättning för att besöksnäringen ska nå sin vision 2020.Artikeln fortsätter under annonsen
Enligt Tomas Laurell, ansvarig för politisk kommunikation på Visita, är den främsta vinsten med en gemensam strategi att varje ansökan om ett idrottsevenemang får betydligt större tyngd.
– Det blir till exempel ingen risk för oförutsedda prishöjningar på hotellrum som exempelvis London-OS dragits med. Vi kan utfärda trovärdigare garantier tillsammans, säger han.
Den gemensamma strategin handlar i praktiken om att smälta ihop två visioner, för liksom besöksnäringen har sin vision för 2020 har idrottsrörelsen ett liknande dokument. Björn Eriksson, styrelseledamot i Riksidrottsförbundet, är en av dem som varit med om att ta fram det. Han framhöll några punkter som var avgörande för att lyckas få fler evenemang. Det första var att ta fram och lämna in fler och bättre ansökningar, det andra var att bestämma sig för vilken storlek på evenemang som man klarar av lokalt, regionalt eller nationellt och det tredje var att börja se idrottsevenemang som något som genererar intäkter.
OS och fotbolls-VM är för stora evenemang för Sverige, i alla fall så länge dessa evenemang inte går att dela upp på flera länder. Det hävdade kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth under seminariet och där verkade deltagarna vara eniga.
– Fotbolls-EM vore väldigt roligt om vi kunde få hit, sa hon.
Att idrottsevenemang kan ge klirr i kassan berättade bland annat en representant från Skåne där handbolls-VM spelades 2011, och där varje satsad krona ska ha gett tio tillbaka. Växjö och Kalmar som står värdar för EM i fotboll för damer nästa år räknar med att få tillbaka sex kronor på varje investerad krona.
Karin Mattsson Weijber, ordförande i Riksidrottsförbundet, framhöll att idrottsevenemang har ett större pr-värde än exempelvis kardiologkongressen som drar tiotusentals läkare till Stockholm.
– Där finns inte den massiva tv-bevakningen som vid ett större sportevenemang.
För att kunna utnyttja tv-exponeringen maximalt vid ett sportevenemang handlar det enligt Tomas Brühl, vd för Visit Sweden, om att visa något annat än bara helikopterbilder över arenor och städer.
– Det gör alla. Vi måste berätta en sann historia om Sverige, inte minst via sociala medier. Det är ett stort arbete både före och efter ett evenemang. Lyckas vi med det kan vi få pr-effekten att hålla i sig och därmed kapitalisera på sportevenemangen.

"På fredag kommer nästa nummer av Besöksliv, där vi tar ett grepp på hur besöksnäringen kan använda sig av sociala medier. "
















































































