Fredagnatt i baren. Då kommer det att bli krångligt när gästerna ska betala med kort försedda med chip. Det tror i alla fall Johan Sahlin, vd för restaurang- och nattklubbsbåten Patricia i Stockholm. De nya EMV-terminalerna kräver att kort och kortinnehavare är på samma plats när betalningen sker, bartendern kan inte som i dag ta kortet och dra det i kassan.
– Det stora problemet är att det kommer att ta mycket längre tid för gästerna. Artikeln fortsätter under annonsen
Med dagens system kan bartendern ta en annan kund under tiden gästen signerar och avslutar köpet. Vid EMV-betalningar i baren kan man välja mellan bärbara terminaler och fasta terminaler som är förbundna med kabel till kassan. Johan Sahlin ser problem med båda alternativen.
Den bärbara terminalen låser fast bartendern under hela betalprocessen.
– Jag har ingen större lust att ge terminalen till gästen.
Han befarar också att det kommer att ta tid för gästen att genomföra betalningen.
– Det ska bli intressant att se. Först ska gästen slå in totalbeloppet och sedan sin kod.
Johan Sahlin skulle inte bli förvånad om det till att börja med kommer att bli många fyrsiffriga totalbelopp, när kunderna råkar slå in sin pinkod direkt. Eller så kommer gästen inte ihåg koden. Och det är inte helt otroligt att gästen börjar prata med en polare mitt i betalningen, som då drar ut än mer på tiden.
Med fasta terminaler slipper man fastlåsningseffekterna, men Johan Sahlin ser potentiella problem med dem också. Mest handlar det om avståndet mellan bargästen och terminalen.
– Du kan inte ha terminaler på varje halvmeter.
Är det fullsmockat i baren kan det vara svårt att be gästen ta sig fram till terminalen, om det står tre andra personer emellan. Dessutom måste bartendern bestämma till vilken terminal som notan ska skickas från kassan, och blir det för många alternativ kan det bli svårt att hålla koll på vilken terminal som gäller.
Johan Sahlin tror att EMV-systemet i värsta fall kan leda till sämre servicenivå och irriterade kunder, vilket inte gör någon glad.
En effekt skulle kunna vara att gästerna börjar använda mer kontanter, men det tror inte Johan Sahlin kommer att ske.
– På fredagkvällarna är pengarna slut vid niotiden i bankomaten i Götgatsbacken här intill, säger han och konstaterar att ingen är intresserad av en återgång till mer kontanthantering.
Han efterlyser dessutom vattensäkra terminaler. För vad händer om en oförsiktig gäst råkar stöta till någon och terminalen får en öl över sig?
I restaurangen med bordsservering ser Johan Sahlin däremot inga problem med att det kommer att ta längre tid att genomföra betalningarna.
– För servisen blir skillnaden marginell.
Att betalningarna med EMV ska kunna kopplas ihop med kassasystemet tycker han är ett absolut krav för att hanteringen inte ska bli för krånglig. Annars blir det som att hoppa tillbaka i utvecklingen. Men än så länge går det inte att koppla mobila terminaler till kassasystemet.
Samtidigt har Johan Sahlin förståelse för att bankerna är intresserade av att höja säkerheten.
– Men är det här det optimala sättet?
Han skulle gärna se att han som krögare skulle kunna välja att fortsätta med det gamla systemet med magnetremsor, om det går att få till en lösning där man på något sätt delar på risken. Och berättar att Patricia kräver legitimation för alla kortköp.
– Du får inte en jordnöt utan leg.
På Patricia tänker man vänta så länge som möjligt med att byta kortsystem.
– Jag ser hellre att någon annan tar barnsjukdomarna.
Men målar du inte fan på väggen?
– Jag vill gärna bli överbevisad.
Enligt Per Körner, vice vd på Point som levererar kortterminaler, behöver krögare inte oroa sig över att terminalerna ska sluta fungera om en gäst spiller ut en öl över terminalen.
– De mobila terminalerna är väldigt tåliga för vätska och stötar.
Han förklarar att det finns en gummifilm bakom knappsatsen som stoppar vätskor om de kommer uppifrån. Den enda risken är om det kommer vätska där chipkortet trycks in i terminalen. De fasta terminalerna är inte fukt- och vätskeskyddade på samma sätt.
För att slippa »låsa fast« bartendern under betalprocessen skulle man enligt Per Körner kunna använda sig av bärbara terminaler som förses med en liten ögla där man fäster en tunn vajer. Men med bärbara terminaler kan man som sagt inte koppla EMV-betalningarna till kassasystemet. För fasta terminaler som kopplas ihop med kassasystemet via kabel gäller i dagsläget en terminal per kassa.
– Det går att lösa, men det ligger främst i hur kassaprogramvarorna utvecklas. Kortterminalen tar emot beloppet och överför sedan bara slutbeloppet som kunden accepterat tillbaka till kassan, säger Per Körner.






















