Drömmen vid havet blev sann

  • Sanna Hermansson Foto: Linda Swartz

    Sanna Hermansson har levt med restaurangen och hotellet Salt & Sill sedan 1999. Läget på ett skär i havet gick inte att motstå.

  • Salt & Sill Foto: Lisa Nestorson

    Det flytande hotellet byggdes på pontoner i vallhamn på Tjörn och färdigställdes vid närbelägna Ängholmen. Därifrån bogserades hotellet på plats.

  • Salt & Sill hotellrum Foto: Lisa Nestorson

    De 23 rummen har alla namn efter kryddor och samksättningar som fungerar med sill eller snaps.

Salt & Sill började som en liten sommarkrog, men har under Sanna Hermanssons ledning vuxit till en året runt-verksamhet med världens första flytande hotell. I fjol utsågs Sanna Hermansson till Årets Företagare i Västra Götaland och Salt & Sill förärades utmärkelsen Årets Turismföretag på Tjörn. Fast egentligen ligger företaget i Danmark.

Eller rättare sagt ligger Salt & Sill Danmark. Så heter det lilla skäret som sitter ihop med Klädesholmen längst västerut på Tjörn i Bohuslän. Skäret upptas till hälften av restaurang- och konferensanläggningen och till hälften av sjöbodar. Till Klädesholmen, som har broförbindelse med Tjörn, kom Sanna Hermansson med sin man 1999 för att titta på ett sommarhus. Det slutade med att de köpte en restaurang.

– Vi insåg att läget var fantastiskt, och vet att sådana lägen inte växer på träd, säger Sanna Hermansson.Artikeln fortsätter under annonsen

På den tiden pluggade hon till marknadsekonom och hade inte haft en tanke på att driva restaurang. Det som fanns i lokalerna då var en liten sommarkrog, men Sanna Hermansson såg potentialen.

– Jag bestämde mig för att ge det fem år. Nu har det gått 13, så någonting gick snett på vägen, säger hon med ett leende.

Snarare var det något som gick rätt. Salt & Sill har gått från en undangömd sommarrestaurang med några veckors säsong till en framgångsrik året–runt–anläggning. Mellan 2002 och 2011 ökade omsättningen från 3,6 miljoner till 18,7 miljoner kronor. Resultatet efter finansnetto 2011 var 2,7 miljoner kronor. Men det har krävt mycket och hårt slit för att komma dit.

Under de första åren kämpade Sanna Hermansson för att profilera restaurangen, göra den till ett populärt val under sommaren och tryckte hårt på julborden i december.

– Det fanns helt enkelt inte underlag för något annat. Jag tog en del fester och större beställningar under övriga året, men hade ingen personal anställd. Så småningom insåg jag att det inte gick att under bara några veckor bygga upp den kvalitet jag ville att Salt & Sill ska hålla.

Hennes dröm var att kunna ha öppet året runt, anställa fast personal och bygga upp en stark kärna i verksamheten.

– Jag kom till ett skede där jag måste utveckla eller avveckla.

För att få folk till Tjörns yttersta ände under höst och vår krävdes konferenser, och för att få folk att lägga konferenser så långt ut måste man ha boende.

– Jag gick ut på bryggan, tittade mig omkring och insåg att vi inte hade någon mark överhuvudtaget. Inte heller på Klädesholmen fanns det utrymme. Så om vi skulle ha hotellrum måste de ligga på vattnet.

Sanna Hermansson kontaktade Tjörns kommun, som var positiv till idén om ett hotell vid Salt & Sill. Då vågade hon börja göra upp riktiga planer. De mynnade ut i att hon ville bygga hotellet på pontoner. Ganska snart insåg hon hur många myndigheter som ville ha ett ord med i laget. Det var miljökonsekvensbeskrivningar, geotekniska undersökningar, utvärderingar av naturvärdena och arkeologiska dykningar. Miljödomstolen, länsstyrelsen och Fiskeriverket skulle säga sitt. Och finansieringen var inte självklar.

– När jag kom till banken kunde de först inte bestämma om det var en båt eller en byggnad. Och vilken säkerhet innebar hotellet, kunde banken bara ta det och köra iväg om jag inte kunde betala?

Dessutom var det ingen som tidigare hade byggt något liknande. Hur gör man till exempel så att ett flytande hotell klarar Västkustens ibland hårda vintrar? Hur kopplar man på vatten och avlopp till det kommunala nätet när ”byggnaden” flyttar sig både uppåt och neråt? Vilka färger ska man välja för att påverka det marina livet så lite som möjligt? Trots alla dessa frågor och mängden tillstånd som krävdes tog det bara tre år från idé till att 23-rumshotellet låg och guppade intill restaurangen hösten 2008.

– Som egenföretagare vill jag ju att allting ska hända direkt. Jag tyckte att det var en lång process, men enligt andra har det gått väldigt smidigt. Jag tror att det är för att så många, och framför allt kommunen, varit så positiva.

Men alla har inte varit glada. Många kände sig kallade att idiotförklara Sanna Hermansson, både för ambitionerna att locka folk till Klädesholmen hela året och för att hon ville bygga ett konstigt hotell.

– När allt var färdigt kändes det verkligen som en seger. Det är så roligt när något man tyckte var skitjobbigt mitt i faktiskt ligger på plats. Och att det sedan har gått så bra, redan från början, kunde vi inte drömma om.

Nu fyller konferenserna Salt & Sill fram till veckan efter midsommar och drar igång igen i mitten av augusti. Dödtiden på skärgårdsön har väckts till liv genom hotellet. Inte heller blev Fiskeriverkets farhågor om fiskdöd i mörkret under pontonerna verklighet. Där frodas istället en musselbank och vattnet som strömmar under hotellet gör det genom turbiner som ger energi för att värma upp hela Salt & Sill. Det flytande hotellet, som byggdes lokalt på ett varv på Tjörn, har inte bara blivit en succé för Sanna Hermansson, utan en förebild både tekniskt och arkitektoniskt. Den har genererat mängder av tidningsartiklar och tv-inslag och Salt & Sill har fått studiebesök från länder som England, Spanien och nu senast Qatar.

– Vi har arbetat mycket med pr, men har också haft tur massmedialt. Att vi byggde världens första flytande hotell hade nyhetsvärde just då. Nu gäller det att hålla intresset vid liv, säger Sanna Hermansson.

Ett sätt att fortsätta göra Salt & Sill känt är samarbetet med Klädesholmens Seafood. Varje år sedan 2009 har de tillsammans tagit fram recept till Årets Sill. Fyra inläggningar utarbetas, och sedan utser en jury under ledning av Peter Harryson vinnaren. Årets Sill 2012 korades i mars och har smak av tranbär och citrontimjan. En del av intäkterna från sillförsäljningen går till Sjöräddningen, som i fjol fick 75 000 kronor.

– Det var väldigt naturligt för oss redan från början att satsa på sillen. Vi serverar helt enkelt det som kommer härifrån. Vi vill ta vara på traditionen och lyfta Klädesholmen, säger Sanna Hermansson.

Klädesholmen Seafoods huvudfabrik ligger mindre är 100 meter från Salt & Sill. En annan del i restaurangens arbete med att profilera sig som sillkrogen nummer ett är att anordna Sillens Dag. Den äger för femte året rum på Sveriges nationaldag.

– Vi hade länge funderat på hur vi skulle lyfta fram Klädesholmens historia och sillen på ett bra sätt. Till slut kom vi på att ordna Sillens Dag. Att den hamnade på nationaldagen beror dels på att det är en helgdag där folk inte hunnit skaffa sig några traditioner, dels att vi tänkte: Vad är det svenskaste som finns? Sill såklart. Är det högtid i Sverige, jul, påsk eller midsommar, så äter vi sill. Det är egentligen lite märkligt, eftersom sillen annars ses som en oansenlig fisk, säger Sanna Hermansson.

Under Sillens Dag dukas ett långbord upp på piren som går mellan Klädesholmen och Danmark. Besökarna får bland annat komma in i sillfabrikerna, göra sin egen sillinläggning och köra silltunnerace på havet. Sillens Dag har vuxit och utvecklats år från år, precis som Salt & Sill.

Nästa steg för anläggningen är redan påbörjat. I en utbyggnad på den lilla återstående plätten av Danmark blir det fler och större konferensrum och större biutrymmen som städförråd, fläktrum och personalrum. Just personalen är både ett glädjeämne och orosmoment för Sanna Hermansson. Hon är stolt över sina tio helårsanställda som utvecklat just den där kvaliteten på Salt & Sill som hon drömde om i början. Under högsäsongen på sommaren kommer 40 anställda till.

– Det är många som är återkommande, så det märks att de trivs. Men det är svårt att hitta boende till säsongspersonalen. Det fina läget vid havet gör ju att alla häromkring kan ta bra betalt. Ett år blev jag erbjuden en etta i en källare åt en anställd, men tackade nej. Jag skulle få den billigt, bara 20 000 kronor i månaden, säger Sanna Hermansson ironiskt.

Det höga kostnadsläget gjorde att hon för ett par år sedan köpte ett helt hus i närbelägna Rönnäng där tio säsongare kan bo. Sanna Hermansson tycker att det med åren har blivit mindre svårt att hitta kvalitativ säsongspersonal, men att det alltid är lite riskfyllt.

– Den jag anställer ska ju både passa och passa in. Och det märks oftast helt och hållet först en stressig dag på bryggan i juli, säger hon.

Nu närmar sig högtrycksveckorna med stora kliv. När segelbåtarna lägger till och familjebilarna fyller parkeringen finns det inte utrymme att tänka på framtiden. Så det har Sanna Hermansson gjort under vintern. Det resulterade i en ansökan om planändring för ännu ett flytande boende.

– Jag tyckte att det var lika bra, nu när ändå alla dykningar är gjorda. Det kommer att bli en annorlunda sorts boende, men exakt vad vet jag inte ännu.

Men en sak kommer Sanna Hermansson att hinna med i sommar. Något så ovanligt som lite semester. Då ska hon äntligen få ägna sig åt båtliv med sin man och de två 13-åriga döttrarna.

– Det är en av fördelarna med att ha året runt-personal som kan verksamheten, då kan jag faktiskt vara lite ledig på sommaren. Barnen har ju bara ett sommarlov. Jag kan vara med dem mer nu än under de mest hektiska åren, men jag kan såklart inte släppa Salt & Sill helt och hållet. Det är omöjligt.

Fakta

Salt & Sill

Företaget grundades 1999, då Sanna Hermansson och hennes man Patrik Hermansson köpte en mindre sommarkrog på holmen Danmark intill Klädesholmen på Tjörn.

Restaurangen har 130 sittplatser inne och 80 på bryggan. ”Dagens fångst” på menyn kommer från Klädesholmsfiskaren Gösta Gunnesson. Salt & Sill har fått söka dispens för att hans fiskar inte ska behöva ta en biltur om Göteborg för att vägas in.

Det flytande hotellet har 23 rum och 46 bäddar. Det invigdes 2008 och innebar en investering på sammanlagt 40 miljoner kronor.

Förutom restaurang och hotell finns bastubåten S/S Silla i samma stil som hotellet. Den kan göra hela 15 knop.

Salt & Sill har sedan 2010 en delibutik vid Almö Livs i Myggenäs på Tjörn.

Ekonomi 2011 (2010 inom parentes):

Omsättning 18,7 miljoner kronor (16,5 miljoner kronor)

Vinstmarginal 10,75 procent (13,8 procent)

Omsättning per anställd 982 000 kronor (636 000 kronor)

Soliditet 7 procent (5,7 procent)

Kassalikviditet (omsättningstillgångar exklusive varulager/kortfristiga skulder) 78,7 procent (133,5 procent)

Artiklar inom samma ämne

  • "Från sylta till respekt"

    En vettig lönespridning är en förutsättning, men bra personalpolitik och högre lönsamhet ger också möjlighet att locka fler och duktigare medarbetare.

  • Max satsar på Danmark

    Restaurangen ska ligga i centrala Köpenhamn vid Gammeltorv, och drivas av Jesper...

  • Full rulle med frulle

    Frukost på krogen är en växande trend. På Riche i Stockholm drar gröt och ägg fulla hus.

Från startsidan
Johan Jureskog grill-VM 476 Foto: Joel Wåreus och Casper Löfgren

Johan Jureskog med rätten som han hade tänkt servera i grill-VM.

Jureskog om grill-VM: "Luften gick ur lite"

"Jag går för seger". Det gick inte som planerat i grill-VM i Memphis. Men redan nu planerar Johan Jureskog för revansch – samtidigt som han kastar sig direkt in i Kockarnas Kamp.

Annons
Fotografiska
Olivolja 476

EU svänger om olivoljeförbudet

Oljekrisen över. EU-kommissionen kommer inte att anta förbudet mot påfyllningsbara olivoljeflaskor på restaurang. Orsaken är de starka reaktionerna mot beslutet.
Personal med bricka 476

Restaurangerna går mot strömmen

Krogmoms. Sysselsättningen fortsätter att öka kraftigare i restaurangbranschen än på den övriga arbetsmarknaden. Visita anser att momssänkningen är skillnaden.
Tommy Myllymäki 476

Tjuvtitta bakom kulisserna!

Sociala medier. Tommy Myllymäki är först ut i Besökslivs nya satsning.
Melker Andersson

Melker ställer upp i Kockarnas Kamp

"Kul träffa duktiga kollegor". Nu är allt klart för den nya säsongen av Kockarnas Kamp. Även den här gången är startfältet stjärnfyllt.
Jordgubbar 476

Snuskgubbar bakom smitta

Livsmedel. Det är frysta jordgubbar som ligger bakom utbrottet av hepatit A, som Besöksliv rapporterade om i april.
Rullstol anonym 476

Jämtland Härjedalen underlättar för funktionshindrade

"De flesta förstår hur viktigt det är." Det ska bli lättare att turista i Jämtland och Härjedalen för personer med någon typ av funktionsnedsättning.
Hotell Kristina

Hotell Kristina bäst i Sverige

Utmärkelse. Hotell Kristina i Sigtuna har fått utmärkelsen Bästa totalupplevelse i Congrex Stora Konferenspris.
Rescue team 476

Säkerhet i fokus på Royal Viking

Säkerhet. I över 15 år har Radisson Blu Royal Viking Hotel i Stockholm haft ett eget ”rescue team”.
– Det var efter initiativ från personalen och sedan har det bara fortsatt, säger hotelldirektör Pia Djupmark.
Seamus MacCormaic2 476

Onlineresebyråer och hotell håller andan

Onlinebokning. Dödläget mellan Expedia och nordiska hotellkedjor fortsätter.
– Men vi för samtal med alla kedjorna, säger Seamus MacCormaic, senior director market management på Expedia, till Besöksliv.
Nytt avtal klart i dag
Stordalen inviger Post 476

Dan före 17 maj – då hyllade Stordalen Sverige

Jippo. Petter Stordalen ställde till med fest i Oslo igår. Och dagen före Norges nationaldag var temat Sverige.
Radisson Blu Riverside Hotel Lindholmen 476

Byggboom för hotell i Europa

Byggplaner. Hittills i år har det öppnats 67 nya hotell i Europa, och ytterligare 215 tillkommer innan året är slut.
Kiss konsert 476

"Hela hotellet är Kiss just nu"

Scandic Karlskrona har blivit Kissifierat. Inför rockgruppens spelning på Sweden Rock visar man en gigantisk utställning, serverar specialmenyer och erbjuder paketerbjudanden.
Lotfi Zamouri Taxi Grand Hotel 476

För dyra taxiåkare portas

Turism. Arlanda Express och Stockholms Hamnar stoppar alltför dyra taxibilar från sina taxiköer.
Johan Jureskog grill-VM 476

"Tror man hamnat i lösgodiset när man äter en köttbit"

"De är helt galna här". I dagarna representerar Johan Jureskog Sverige i världsmästerskapen i grillning i Memphis.
Men där skiljer sig mycket från vår svenska restaurangkultur.
Scandic Hamburg Emporio 476

Scandichotell i Hamburg prisat

Tyskland. Scandic Hamburg Emporio vann nyligen ”Top Hotel Opening Awards” i kategorin första klass”.
Bjørnar Tretterud 476

First tappar hotell i Köpenhamn efter hyresbråk

Danmark. Tribe Xpress Copenhagen inom First-koncernen slutar driva First Hotel Østerport i Köpenhamn, efter att bolaget inte har betalat hyran. Kedjan slutar även driva Clarion Collection Hotel Neptun.
Wolfgang M Neumann100

Neumann tror på fler Park Inn i Norden

Rezidor. Till 2015 ska Rezidor fördubbla sin lönsamhet, bland annat genom kraftig tillväxt. Den nye koncernchefen Wolfgang M Neumann räknar med att växa även i Norden.
Michael Zhan

Pong-gruppen öppnar kinesiskt

Nyöppnat. I slutet av maj öppnar Restaurang Waipo i Stockholm, med bland annat inbyggda ipads i borden. Bakom står Pong-gruppen och krögaren Michael Zhan.
Köttfärs hamburgare 476

Varnar för rosa hamburgare

Livsmedelshygien. Livsmedelsverket varnar för att servera hamburgare som inte är helt genomstekta. Men Visita avfärdar inte rosa köttfärs, men poängterar att man som krögare måste vara medveten om riskerna.
Nu ska alla sedlar bytas ut
Filmföreläsare Gunilla Bergh 476

Föreläsare på film sänker kostnader

Konferens. Konferensförmedlaren Informus och Föredrag.se erbjuder nu inspirationsföreläsningar på film, som ett sätt att hålla nere kostnader på konferenser.
Marcus Samuelsson 476

Marcus Samuelsson leder matprogram

Tv. I oktober börjar programmet ”Det stora matslaget” i SVT, där orter tävlar i matlagning mot varandra. Juryordförande är Marcus Samuelsson.
Fartyget Empress 476

Malmö får nya kryssningsturister

Kryssning. Malmös nya kryssningsterminal är invigd. Nu hoppas stan att fler rederier ska nappa och lägga ankar i staden.
Väven U&Me 476

Rumschock när Umeå blir kulturhuvudstad

Byggplaner. 2014 är Umeå Europas kulturhuvudstad. Lagom till dess öppnar 430 nya hotellrum i stan.
Färskpotatis 476

Potatispremiär på Bjärehalvön

Plugg. Årets första färskpotatis, som inte kommer från växthus, skördades idag på Bjärehalvön. Torekov Hotell köpte 5 kg – för 12 500 kronor.
Anders Timell 476

Teatergrillen växer med bakficka

Nyöppnat. Idag öppnar Teatergrillen i Stockholm sin uteservering, men i augusti utökar man med en bakficka.
Jiro Ono 476

Fullsatt premiär för Ekstedts Food Film

Kultur. Filmklubben Food Film visar några av världens bästa filmer om och med mat. Varje visning avslutas med en middagsbjudning på Kåken i filmens tema.
Rullstol 476

Rullstolsburna nekas fika i solen

Tillgänglighet. Över hälften av landets kommuner ställer inga krav på att uteserveringars ka vara tillgängliga för rullstolsburna.
– Även människor med funktionsnedsättning ska ha rätt att få njuta av en fika i solen, säger Jonatan Arenius, tillgänglighetsansvarig på Humana.
Trasig glasruta 476

Belöning ska stoppa krogvandaler

Skadegörelse. Kinna Krog har under en tid fått inredningen på toaletterna förstörd. Nu utfäster man en belöning för att hitta vandalerna.
Kulturkalaset 476

"Halvera polisnotorna för festivaler"

Festivaler. Regeringens utredare Bo Svensson föreslår att poliskostnaderna för bland annat festivalarrangörer bör halveras jämfört med i dag.

Scandic begär 100 miljoner av Folkets Hus

Hyra. Tidigare i vår förlorade Scandic en tvist i tingsrätten mot Folkets Hus. Nu överklagar kedjan och begär 100 miljoner kronor i skadestånd.
Torbjörn Lagmark 476

Krögare förlorade om tillståndsavgift

Tillsyn. Det blev förlust i kammarrätten för krögaren Torbjörn Lagmark i Helsingborg. 16 500 kronor för två tillsynsbesök är rimligt, anser domstolen.
Hornhuset interiör 476

Restauranger stör allt mindre

Buller. Klagomålen på störande restauranger minskar i Stockholm – trots den senaste tidens krogboom.
Schack mat 476

Med en meny som gör dig helt matt

Konceptkrog. Lundaborna kan nu avnjuta både mat och dryck i samband med ett parti schack på nyöppnade Schack mat.
Jonas Lundgren i Tomis smakbitar 476

Stockholmskrogar i finländsk tv

Finland. Okända restaurangpärlor i Stockholm presenteras i finländsk tv. Tio filmer under namnet ”Tomis smakbitar från Stockholm” visas på bästa sändningstid.
Kaffe 476

Restaurangerna tappar fart

Konjunktur. Restaurangbranschen fortsatte uppåt i mars, men inte lika starkt som i januari och februari, visar Restaurangindex.
Gustav Trägårdh 476

Kockar ska locka rika amerikaner

USA. Svenska kockar ska visa upp vad Sverige har att erbjuda i mat, dryck och livsstil under Swedish Culinary Summer.
Sayan Isaksson 476

Branschen tar strid för kockskola i Gävle

Utbildning. Mikael Thyberg vill starta en ny kockutbildning i Högbo Bruk men kommunen ville säga nej. Påtryckningar från branschen har dock fått flera partier att ändra uppfattning.
Per Lydmar 476

Lydmar bytte bröst mot hund

Naket. Kritiken haglade över det bara bröstet på hemsidan till restaurang Strandvägen 1 under gårdagen. De hårda kommentarerna ledde till att ägaren Per Lydmar tog bort bilden från sidan.
Tommy Myllymäki 476

Sex gör upp om att tävla i Bocuse

Bocuse. Den 30 maj blir det klart vem som ska representera Sverige i Bocuse d’Or 2014 och 2015. Här är kandidaterna.
Håkan Thörnström 476

Trestjärnigt kan ge storvinst – för tippare

Spel. Det brukar inte vara någon kassako att driva stjärnkrog. Men nu finns chansen att bli stormrik på en svensk trestjärning – för den som tippar rätt.
Frantzen Lindeberg splittras 476

Frantzén/Lindeberg splittras

Skilda vägar. Daniel Lindeberg hoppar av stjärnkrogen Frantzén/Lindeberg. Björn Frantzén blir ensam krögare.
Sören Hullberg 180

Story Hotel öppnar nytt - blir kedja

Byggplaner. Story Hotel öppnar i Sundbyberg. Hotellet blir kedjans andra och en etablering i Malmö är också på gång.
Scandic Visby dubbelrum 476

Scandic öppnar på Gotland

Franchise. I sommar kan turister på Gotland checka in hos Scandic för första gången. Det är Gotlandsresors gamla Visby Hamnhotell som byter namn till Scandic Visby.
Frantzén Lindeberg kvar på två stjärnor 476 px

Frantzén/Lindeberg 12:a i världen

Gastronomi. Igår släppte World’s 50 Best Restaurants sin ranking över världens bästa krogar. Frantzén/Lindeberg tog några kliv uppåt och hamnade på tolfte plats.
Plupp 476

Storhogna tar hjälp av Plupp

Fjällturism. Barnboksfiguren Plupp blir en del av Storhogna Högfjällshotell & Spa.
William Westlund 200

William vann het tävling

Tävling. Willian Westlund från Dackeskolan i Mjölby vann i förra veckan Hottest Chef Contest.
Delfinbåt Strömma 476

Choice och Strömma rekryterar flyktingar

Arbetsmarknad. Nyanlända flyktingar får jobb på Quality Hotel Sundsvall, och Strömma Turism & Sjöfart rekryterar språkkunniga säljare genom SFI.
Kossor 476

Vegetariskt bättre än närodlat

Miljö. Klimatet tjänar mer på att vi äter vegetariskt än närodlat, det visar en rapport från IVL Svenska Miljöinstitutet.
Morötter 476

Grossist utmanar restauranger

Miljö. Martin & Servera utmanar restauranger och leverantörer i att öka andelen ekologiska produkter.
Så gick campingen 2012
Husbilar på rad 460

Husbilar trotsade regnsommaren i fjol

Camping. Regniga dagar och blåsiga nätter hindrade inte camparna från att tillsammans spendera totalt 14 miljoner nätter på de svenska campingplatserna 2012.
Mobil betalning QR

McDonalds släpper in QR-koder

Betalsystem. McDonalds har tecknat avtal med Seamless om företagets mobila betallösning via QR-koder.
Rödvinsglas hotellrum 476

Minibaren splittrar svenska hotell

Trend. Minskad efterfrågan och energibesparingar leder till att flera svenska hotellkedjor väljer bort minibarer på rummen. Besöksliv har kartlagt hur de största hotellkedjorna i Sverige ställer sig i frågan.
Eva Östling Visitadagen 2013

Dubbelstöten ska rädda krogmomsen

Krogmoms. På Visitadagen lanserade vd Eva Östling ”Dubbelstöten”, för att mobilisera mot (S) förslag om höjd moms och arbetsgivaravgifter för unga.

Missad konferensupphandling var olaglig

Konferens. Tillväxtverket får betala en straffavgift på 45 000 kronor för att man inte upphandlade sin konferens på Grand Hôtel Stockholm förra året.

Besöksliv testar Eclipse - Grönans nya storsatsning

Gröna Lunds vrålåk. En 121 meter hög karusell som snurrar i 70 km/h. Där har ni Gröna Lunds nya attraktion Eclipse. Besöksliv har gjort ett teståk - kolla in resultatet här!
Jenny Strömberg 120

”Bra mix av proffsiga människor”

Nyöppnat. Jenny Strömberg är restaurangchef på Per Lydmars nya krogsatsningar Strandvägen 1 och Michelle van der Milles i Stockholm.
Ledare Johan Såthe
Besöksliv. Vi ska se till att inte "hederligt förtjänadt bröd omsider tages ur munnen".
Betalterminal payzone 476

”Vågar påstå att vi är snabbast”

Betalsystem. Bärbara betalterminaler som använder trådlöst nätverk i stället för mobilnätet blir allt hetare.
Mobilmast 476

Mobiltäckningen för dålig

Mobilkrångel. Många mindre besöksorter har problem med överbelastning av telefonnätet under högsäsong. Men det är svårt att få hjälp från operatörerna som inte ser lönsamheten.
 
Cp-öl 476

Cp-öl för tillgängliga krogar

Tillgänglighet. Nu har ölet för funktionsnedsatta lanserats – eller cp-ölet som det också kallas.

Maskoten Bödde Böda Sand 476

Tv satte fart på Bödas bokningar

Camping. Att delta i en tv-serie kan ge rejäl skjuts för affärerna. Men det gäller att förmedla rätt bild till allmänheten.

Lallerstedt foodiesar 476

Så lockar du foodiesar

Ny studie. Paris, London, Barcelona och New York. Det är matturisternas, främsta resmål. Men hur lockar vi dem till Sverige? Besöksliv har svaren.

Omslag april 2013 120

Premiär för nya Besöksliv

Premiär. Nu har det nya affärsmagasinet Besöksliv lanserats. Läs hela tidningen här.

Kjöller Söderquist Fries Thurfjell 476

Matlandet Sverige – ett klassamhälle

Hämtpizza, barkbröd och frysta räkor. Det hamnade på bordet när ”Matlandets underklass” debatterades nyligen. Panelen var oense om det är utbildning eller priser som kan ändra på hur vi äter.