Efter regn kommer solsken heter det visst och vem vet, kanske kommer solen till slut. Men mitt i rapporter om mer regn, djupare eurokris och svikande konjunktur har det börjat trilla in den ena rapporten efter den andra om fler anställda på svenska restauranger.
Restaurangmomsreformen, som av många dömdes ut som verkningslös, har börjat leverera. Både Arbetsförmedlingen och SCB lyfter fram restaurangbranschen bland tillväxtbranscher som ökar sysselsättningen. Tydligast effekt ser vi i siffror från SCB som visar på att branschen vuxit med 8 procent vilket skulle kunna motsvara nära 6 000 helårsarbetstillfällen efter sänkningen av momsen. Snacka om momseffekt! Redan efter drygt sex månader av den här långsiktiga reformen ser vi resultat. Det är inte för inte som jag stolt kan konstatera att vår näring skapar sysselsättning och möjligheter för dagens unga.Artikeln fortsätter under annonsen
Men så är det också en av vår tids knäckfrågor. Hur ska vi ta tillvara den potential som finns hos alla våra ungdomar som just nu står utanför arbetsmarknaden och samhällsgemenskapen? Frågan ligger högst upp på agendan hos många, i Almedalen, i medierna och i de politiska korridorerna diskuteras frågan.
Mitt budskap är tydligt. Reformer som gynnar besöksnäringens tillväxt skapar arbetstillfällen åt många ungdomar som annars har svårt att ta sig in på arbetsmarknaden. Jag kan bara konstatera att vår övertygelse att en sänkning av momsen på restaurangmat skulle ge effekt med sänkta priser och fler anställda har visat sig stämma. Branschen tar sitt ansvar. Inga vidlyftiga utfästelser eller reflexmässiga kommentarer utan hårt arbete byggt på analyser och affärsmässiga planer har nu gett resultat.
Men än är vi inte klara. Fullt genomslag av reformen kommer vi inte att se förrän om ett par år och det är därför som regeringen har bestämt att en slututvärdering ska ske först 2016. Det är allas vårt ansvar i branschen att vårda momssänkningen och leverera resultat.
Oljekrisen över.
EU-kommissionen kommer inte att anta förbudet mot påfyllningsbara olivoljeflaskor på restaurang. Orsaken är de starka reaktionerna mot beslutet.
Krogmoms.
Sysselsättningen fortsätter att öka kraftigare i restaurangbranschen än på den övriga arbetsmarknaden. Visita anser att momssänkningen är skillnaden.
Regler.
Från årsskiftet får restauranger bara använda engångsförpackningar av olivolja. – Det här riskerar att skada allmänhetens bild av EU:s jordbrukspolitik, säger Ann Mohlén Årling, jurist på Livsmedelsverket.
Säkerhet.
I över 15 år har Radisson Blu Royal Viking Hotel i Stockholm haft ett eget ”rescue team”. – Det var efter initiativ från personalen och sedan har det bara fortsatt, säger hotelldirektör Pia Djupmark.
"Utvecklat uppdraget."Nu ska framtidens utomhusupplevelser skapas - och nästa steg i 20-punktsprogrammen ska tas. Med hjälp av en rapport, en ledarskapsdag och en roadshow ska camping- och liftanläggningarna lyfta ytterligare.
Onlinebokning.
Dödläget mellan Expedia och nordiska hotellkedjor fortsätter. – Men vi för samtal med alla kedjorna, säger Seamus MacCormaic, senior director market management på Expedia, till Besöksliv.
Avtalsrörelse.
Det var skratt, småprat och bra stämning när Visita och HRF i dag presenterade sitt nya avtal. Att klimatet mellan parterna i år blivit så positivt bekräftas av att avtalet är klart i rekordgod tid.
Avtalsrörelse.
Visitas och HRF:s avtal är på 35 månader och värdet är 6,8 procent, samma nivå som märket. En partsgemensam grupp ska under perioden arbeta med att stärka anställningstryggheten.
Scandic Karlskrona har blivit Kissifierat.
Inför rockgruppens spelning på Sweden Rock visar man en gigantisk utställning, serverar specialmenyer och erbjuder paketerbjudanden.
"De är helt galna här".
I dagarna representerar Johan Jureskog Sverige i världsmästerskapen i grillning i Memphis. Men där skiljer sig mycket från vår svenska restaurangkultur.
Danmark.
Tribe Xpress Copenhagen inom First-koncernen slutar driva First Hotel Østerport i Köpenhamn, efter att bolaget inte har betalat hyran. Kedjan slutar även driva Clarion Collection Hotel Neptun.
Rezidor.
Till 2015 ska Rezidor fördubbla sin lönsamhet, bland annat genom kraftig tillväxt. Den nye koncernchefen Wolfgang M Neumann räknar med att växa även i Norden.
Nyöppnat.
I slutet av maj öppnar Restaurang Waipo i Stockholm, med bland annat inbyggda ipads i borden. Bakom står Pong-gruppen och krögaren Michael Zhan.
Livsmedelshygien.
Livsmedelsverket varnar för att servera hamburgare som inte är helt genomstekta. Men Visita avfärdar inte rosa köttfärs, men poängterar att man som krögare måste vara medveten om riskerna.
Nya sedlar.
Med start vid årsskiftet ska alla svenska sedlar bytas ut. Visita anser att det kommer innebära en stor påfrestning för hela kontanthanteringssystemet och att Riksbanken inte har förstått vidden av det.
Sker i omgångar.
Vid årsskiftet blir vissa 50- och 1000-kronorssedlar ogiltiga, därefter introduceras nya sedlar och mynt i etapper. Besöksliv berättar hur det funkar och vad du ska tänka på.
Konferens.
Konferensförmedlaren Informus och Föredrag.se erbjuder nu inspirationsföreläsningar på film, som ett sätt att hålla nere kostnader på konferenser.
Kultur.
Filmklubben Food Film visar några av världens bästa filmer om och med mat. Varje visning avslutas med en middagsbjudning på Kåken i filmens tema.
Tillgänglighet.
Över hälften av landets kommuner ställer inga krav på att uteserveringars ka vara tillgängliga för rullstolsburna. – Även människor med funktionsnedsättning ska ha rätt att få njuta av en fika i solen, säger Jonatan Arenius, tillgänglighetsansvarig på Humana.
Finland.
Okända restaurangpärlor i Stockholm presenteras i finländsk tv. Tio filmer under namnet ”Tomis smakbitar från Stockholm” visas på bästa sändningstid.
Utbildning.
Mikael Thyberg vill starta en ny kockutbildning i Högbo Bruk men kommunen ville säga nej. Påtryckningar från branschen har dock fått flera partier att ändra uppfattning.
Naket.
Kritiken haglade över det bara bröstet på hemsidan till restaurang Strandvägen 1 under gårdagen. De hårda kommentarerna ledde till att ägaren Per Lydmar tog bort bilden från sidan.
Spel.
Det brukar inte vara någon kassako att driva stjärnkrog. Men nu finns chansen att bli stormrik på en svensk trestjärning – för den som tippar rätt.
Franchise.
I sommar kan turister på Gotland checka in hos Scandic för första gången. Det är Gotlandsresors gamla Visby Hamnhotell som byter namn till Scandic Visby.
Gastronomi.
Igår släppte World’s 50 Best Restaurants sin ranking över världens bästa krogar. Frantzén/Lindeberg tog några kliv uppåt och hamnade på tolfte plats.
Camping.
Regniga dagar och blåsiga nätter hindrade inte camparna från att tillsammans spendera totalt 14 miljoner nätter på de svenska campingplatserna 2012.
Trend.
Minskad efterfrågan och energibesparingar leder till att flera svenska hotellkedjor väljer bort minibarer på rummen. Besöksliv har kartlagt hur de största hotellkedjorna i Sverige ställer sig i frågan.
Gröna Lunds vrålåk.
En 121 meter hög karusell som snurrar i 70 km/h. Där har ni Gröna Lunds nya attraktion Eclipse. Besöksliv har gjort ett teståk - kolla in resultatet här!
Mobilkrångel.
Många mindre besöksorter har problem med överbelastning av telefonnätet under högsäsong. Men det är svårt att få hjälp från operatörerna som inte ser lönsamheten.
Hämtpizza, barkbröd och frysta räkor.
Det hamnade på bordet när ”Matlandets underklass” debatterades nyligen. Panelen var oense om det är utbildning eller priser som kan ändra på hur vi äter.