EU-kommissionen har i sin grönbok tagit fram en beskrivning om hur konkurrensen på betalmarknaden kan förstärkas, och man ber olika remissinstanser om svar på 32 detaljerade frågor.
Kommissionen frågar om det finns ett behov av att ge andra institut än banker tillgång till information om enskilda bankkunders banksaldon med kundens samtycke.Artikeln fortsätter under annonsen
Handelns lobbyorganisation på Europanivå, Eurocommerce, anser att det finns ett sådant behov. Därmed öppnas dörren för konkurrens där nya betaltjänstleverantörer får dramatiskt bättre möjligheter att erbjuda sina tjänster. Företag som Ikea anser att denna fråga är av stor betydelse i en kommande reglering.
– Min uppfattning är att bankerna kommer att strida till det yttersta för att stoppa en reglering som innebär att andra betaltjänstleverantörer får tillgång till information om enskilda bankkunders banksaldon med kundens samtycke, säger Martin Weiderstrand från Ikea.
Bankernas organisation European Payment Council, EPC, Svenska Bankföreningen och Visa Sweden Förening avstyrker att EU inför en sådan reglering. Bankerna och kortföretagen säger helt enkelt nej till många av kommissionens frågor.
Både Eurocommerce och hotell- och restaurangbranschens lobbyorganisation på Europanivå, Hotrec, vill införa en reglering för att pressa ned kortavgifterna medan Europas banker säger nej.
Hela saken kommer att avgöras i den politiska processen. Det återstår att se vad Europaparlamentet och EU-länderna beslutar. Om majoriteten av EU-länderna väljer samma position som Finland vinner handelsföretagen.
I höst väntas Kommissionen presentera ett detaljerat förslag för det nya regelverket.
– Jag bedömer att vi har mer än 50 procents chans att vinna mot bankerna och kortföretagen. Svensk Handel bedömer att det är realistiskt att det förslag som Eurocommerce redovisat för EU-kommissionen kommer att införas i EU, säger Bengt Nilervall från Svensk Handel, expert på betalningsfrågor.
Clemens Wantschura, som är ansvarig för betalningsfrågor på Visita, är inte lika optimistisk.
– Jag tror att det är mindre än 50 procents chans att förslagen går igenom. Förslaget från Eurocommerce ser bra ut och delar av förslaget är säkert lättare att få igenom. Jag tycker också att det är bra att Svensk Handel och Eurocommerce driver på. Men bankerna och kortföretagen har starkt politiskt inflytande och de är klart emot viktiga delar av förslaget, säger Clemens Wantschura.
En huvudfråga är hur stora avgifter som kortmottagande företag ska betala till bankerna och kortföretagen vid varje elektronisk betalning som konsumenten gör. I Sverige betalar handelsföretagen normalt en kortavgift som ligger mellan 1 och 2,50 kronor för detta, anger Svensk Handel.
På Europanivå handlar det om stora pengar. EU-kommissionen anger i sin grönbok att en fullständig övergång till en elektronisk transaktionshantering enligt EU-standard för kontoöverföringar, autogiro och betalkort kan ge besparingar värda cirka 3 000 miljarder kronor under en sexårsperiod inom euroområdets 17 länder.
Genom att publicera dessa beräkningar har EU-kommissionen gjort klart att de menar att en enorm effektivisering i betalningshanteringen kan uppnås. För bankerna handlar det om minskade inkomster.

"På fredag kommer nästa nummer av Besöksliv, där vi tar ett grepp på hur besöksnäringen kan använda sig av sociala medier. "














































































