Senaste konsumentprisindex för juli visar att restaurangpriserna i Finland i snitt gick ner med 5,1 procent jämfört med juni. Sifforna fick branschen att andas ut då just konsumentprisfrågan varit central i den finländska debatten om sänkningen av restaurangmomsen.
– Vi gjorde en prognos på omedelbar sänkning på mellan 4 och 5 procent i juli, men det är ändå alltid lite osäkert innan man vet säkert. Därför var det en lättnad när siffrorna kom, säger Heikki Lankinen, branschekonom på den finländska turism- och branschföreningen Mara.Artikeln fortsätter under annonsen
Mest har priserna sänkts på personalrestauranger och vanliga restauranger, med 5,8 respektive 5,1 procent. Inte lika mycket på snabbmat som blev 3,6 procent billigare och alkoholfria drycker vars priser gick ner med 4,3 procent.
Finland är det tredje landet i Europa som sänkt restaurangmomsen det senaste året, efter Frankrike och Belgien. Frankrike har haft sänkt moms i ett år nu och effekterna, i synnerhet på priserna, debatteras flitigt. Sänkningen från 19,6 till 5,5 procent har nämligen inte gjort några nämnvärda avtryck på de franska menyerna.
– Att det gav så stor effekt direkt i Finland beror säkert på att vårt primära syfte varit just att få ner priserna. Frankrike har också haft andra strävanden, till exempel att rädda jobb. Prissänkningen har givetvis också positiva sysselsättningseffekter för oss men de kommer långsammare allteftersom efterfrågan på restaurangtjänster nu förhoppningsvis växer.
Ett annat skäl är Finlands koncentrerade branschstruktur och en stark branschförening. Mara har genomfört en ambitiös kampanj bland sina medlemmar som ombetts att officiellt förbinda sig att sänka priserna med 7,4 procent. Mara har 2 400 medlemmar som står för 80 procent av restaurangbranschens omsättning på 6 000 serveringsställen. Kampanjen fick helt klart stor genomslagskraft.
På lång sikt har Mara räknat med en prissänkning i snitt på 7,4 procent. Hur långt det är kvar dit tycker Heikki Lankinen att det är svårt att bedöma.
– Det beror väldigt mycket på hur kostnadsläget utvecklas. Men vi följer utvecklingen noggrant.
Sänkningen av restaurangmomsen innebär att den finländska staten förlorar mellan 260 och 280 miljoner euro i skatteintäkter varje år.






















