– Sushi har missuppfattats i Skandinavien. Egentligen är det ett extremt hantverk, säger Frida Ronge.
Det var dags att flytta hem för Frida Ronge; hon saknade Göteborg, familjen och vännerna. Efter Högfjällshotellet i Sälen, via Yasuragi Hasseludden och senast Råkultur, kändes det därför helt rätt när Clarion Post ringde upp och erbjöd henne en liten vrå i hotellet.
– Det var fantastiskt ärofyllt att få vara med på Råkultur och otroligt roliga år. Vi kom långt med en extremt bra produkt. Men till sist kände jag att det blev för monotont, jag ville utveckla mig själv mer och jobba mer med perfektion än vad vi hann med efter alla fina recensioner, säger hon.
I början av september invigdes hennes nya restaurang, med det passande namnet Vrå (skrivs vRÅ). Där ska Frida förmedla en helhetsupplevelse av Japan, sushi och annan japansk mat, men laga den på svenska, säsongsbetonade råvaror och fisk som uteslutande är fångad i Nordostatlanten.Artikeln fortsätter under annonsen
Intresset för fisk kommer hemifrån, då Fridas pappa är fiskhandlare. Men intresset för Japan har växt successivt under karriären. I november förra året åkte hon dit för första gången tillsammans med sin mentor, sakekännaren Åke Nordgren.
– Jag blev helt betagen. Det är verkligen ett land att inspireras av – mentaliteten, att alla är vänliga mot varandra och att allt är så rent.
Frida beskriver göteborgarnas attityd till sushi som ”väldigt mycket åtta bitar 79 kronor”; kostar det mer tycker man inte att det är värt det. Det vill hon ändra på genom att få fler att upptäcka läckerheter som inlagd makrill, tioarmad bohuslänsk bläckfisk och platträka.
– Jag hoppas att vi når ut till alla typer av gäster – de nyfikna och oerfarna, affärsmän självklart och också dem med stort intresse för mat och dryck, säger hon.
Fritiden ägnar Frida åt att träna, vara i naturen eller gå på restaurang tillsammans med familj och vänner. Hon jobbar gärna tufft i perioder och sparar ihop sin ledighet så att hon kan resa iväg för att få nya intryck, helst tillbaka till Japan.
Lördagsintervjun.
För drygt en månad sedan öppnade Göteborgs nya hotell, Radisson Blu Riverside Hotel, på ”fel” sida om älven. Den som ska sätta hotellet på kartan är Malin Franck. I lördagsintervjun berättar hon om en lyckad kompromiss, hur stan ska klara alla nya hotellrum som byggs och avslöjar en myt om ledarskap.
Scandic Karlskrona har blivit Kissifierat.
Inför rockgruppens spelning på Sweden Rock visar man en gigantisk utställning, serverar specialmenyer och erbjuder paketerbjudanden.
"De är helt galna här".
I dagarna representerar Johan Jureskog Sverige i världsmästerskapen i grillning i Memphis. Men där skiljer sig mycket från vår svenska restaurangkultur.
Danmark.
Tribe Xpress Copenhagen inom First-koncernen slutar driva First Hotel Østerport i Köpenhamn, efter att bolaget inte har betalat hyran. Kedjan slutar även driva Clarion Collection Hotel Neptun.
Rezidor.
Till 2015 ska Rezidor fördubbla sin lönsamhet, bland annat genom kraftig tillväxt. Den nye koncernchefen Wolfgang M Neumann räknar med att växa även i Norden.
Nyöppnat.
I slutet av maj öppnar Restaurang Waipo i Stockholm, med bland annat inbyggda ipads i borden. Bakom står Pong-gruppen och krögaren Michael Zhan.
Livsmedelshygien.
Livsmedelsverket varnar för att servera hamburgare som inte är helt genomstekta. Men Visita avfärdar inte rosa köttfärs, men poängterar att man som krögare måste vara medveten om riskerna.
Nya sedlar.
Med start vid årsskiftet ska alla svenska sedlar bytas ut. Visita anser att det kommer innebära en stor påfrestning för hela kontanthanteringssystemet och att Riksbanken inte har förstått vidden av det.
Sker i omgångar.
Vid årsskiftet blir vissa 50- och 1000-kronorssedlar ogiltiga, därefter introduceras nya sedlar och mynt i etapper. Besöksliv berättar hur det funkar och vad du ska tänka på.
Konferens.
Konferensförmedlaren Informus och Föredrag.se erbjuder nu inspirationsföreläsningar på film, som ett sätt att hålla nere kostnader på konferenser.
Kultur.
Filmklubben Food Film visar några av världens bästa filmer om och med mat. Varje visning avslutas med en middagsbjudning på Kåken i filmens tema.
Tillgänglighet.
Över hälften av landets kommuner ställer inga krav på att uteserveringars ka vara tillgängliga för rullstolsburna. – Även människor med funktionsnedsättning ska ha rätt att få njuta av en fika i solen, säger Jonatan Arenius, tillgänglighetsansvarig på Humana.
Finland.
Okända restaurangpärlor i Stockholm presenteras i finländsk tv. Tio filmer under namnet ”Tomis smakbitar från Stockholm” visas på bästa sändningstid.
Utbildning.
Mikael Thyberg vill starta en ny kockutbildning i Högbo Bruk men kommunen ville säga nej. Påtryckningar från branschen har dock fått flera partier att ändra uppfattning.
Naket.
Kritiken haglade över det bara bröstet på hemsidan till restaurang Strandvägen 1 under gårdagen. De hårda kommentarerna ledde till att ägaren Per Lydmar tog bort bilden från sidan.
Spel.
Det brukar inte vara någon kassako att driva stjärnkrog. Men nu finns chansen att bli stormrik på en svensk trestjärning – för den som tippar rätt.
Franchise.
I sommar kan turister på Gotland checka in hos Scandic för första gången. Det är Gotlandsresors gamla Visby Hamnhotell som byter namn till Scandic Visby.
Gastronomi.
Igår släppte World’s 50 Best Restaurants sin ranking över världens bästa krogar. Frantzén/Lindeberg tog några kliv uppåt och hamnade på tolfte plats.
Camping.
Regniga dagar och blåsiga nätter hindrade inte camparna från att tillsammans spendera totalt 14 miljoner nätter på de svenska campingplatserna 2012.
Trend.
Minskad efterfrågan och energibesparingar leder till att flera svenska hotellkedjor väljer bort minibarer på rummen. Besöksliv har kartlagt hur de största hotellkedjorna i Sverige ställer sig i frågan.
Gröna Lunds vrålåk.
En 121 meter hög karusell som snurrar i 70 km/h. Där har ni Gröna Lunds nya attraktion Eclipse. Besöksliv har gjort ett teståk - kolla in resultatet här!
Mobilkrångel.
Många mindre besöksorter har problem med överbelastning av telefonnätet under högsäsong. Men det är svårt att få hjälp från operatörerna som inte ser lönsamheten.
Hämtpizza, barkbröd och frysta räkor.
Det hamnade på bordet när ”Matlandets underklass” debatterades nyligen. Panelen var oense om det är utbildning eller priser som kan ändra på hur vi äter.