Löfte om mjukstart för nya kassalagen

vald.jpg

För att svarta lådor ska hinna installeras hos alla Micros Fidelios kunder bör beställningarna komma nu, säger Harald Börje, Sverigechef för Micros Fidelio.

Skatteverket lovar att gå försiktigt fram när lagen om certifierade kassaregister träder i kraft vid årsskiftet. Orsaken är att många företag inte hinner skaffa nya kassor. Men SHR dömer ut Skatteverkets löfte eftersom det inte på något sätt är bindande.

Relaterat

I förra veckan gick Skatteverket ut med att man ska tillämpa en mjuk linje när lagen om kassaregister träder i kraft den första januari 2010. Orsaken är att det ännu inte finns några certifierade kassaregister på marknaden och både leverantörer och företag tror att det blir svårt att uppfylla lagkravet från start.

– Vi ska självklart ha en mjuk hållning till en början, och vara återhållsamma med kontrollavgifter. Om ett företag kan visa att det har försökt att få fram ett certifierat kassaregister i tid men inte lyckats, kommer vi naturligtvis att ta hänsyn till det. Vi vinner inget på att vara hårda, vi vill i stället ha ett bra samarbete, säger Lars Lundh, projektledare inom kassaregisterprogrammet på Skatteverket.Artikeln fortsätter under annonsen

Enligt lagen riskerar de företagare som inte skaffat ett certifierat kassaregister i tid en kontrollavgift på 10 000 kronor.

Clemens Wantschura på SHR ger dock ingenting för Skatteverkets löfte, eftersom myndigheten inte ändrar i sina tillämpningsföreskrifter.

– Det här är munväder, det betyder ingenting. Löftet är inte bindande för Skatteverket utan företagarna är beroende av den enskilda kontrollantens bedömning. Och kontrollanten är en självständig myndighetsperson som utövar sin myndighet på det sätt som han tycker är bäst i enlighet med direktiven, säger Clemens Wantschura.

Leverantörer som Restauratören pratat med bekräftar att många hotell och restauranger inte hinner få certifierade kassor i tid. Micros Fidelios Sverigechef Harald Börje har försökt göra ett överslag på hur lång tid Micros Fidelio behöver för att installera svarta lådor och uppgradera mjukvara hos alla företagets kunder som behöver det. Hans slutsats är att det tar ett halvår.

– Vi har 4 000 kassaterminaler ute hos befintliga kunder. Om hälften av dessa är hos storföretag som får dispens från lagen behöver vi åka ut till 2 000 kassor. Om jag avsätter tre konsulter till det och de hinner med i snitt fem kassor per dag vardera blir det 75 kassor i veckan. Då är de 2 000 kassorna klara efter 26 veckor, säger Harald Börje.

För att kunna börja installera direkt efter semesterperioden måste kunderna därför lägga sin beställning väldigt snart. Det gäller inte bara för Micros Fidelios kunder utan generellt i branschen, anser han.

– Men det är svårt för företagen att beställa nu eftersom det ännu inte finns några certifierade system, det är bara den svarta lådan som är certifierad.

Dessutom gör konjunkturen att många företag väntar så länge som möjligt med att lägga en beställning, tror Harald Börje.

– Och de som söker dispens lär inte lägga någon beställning förrän de fått ett eventuellt nej.

En möjlighet att öka installationstakten är att anställa fler konsulter, men om det finns tillräckligt många att få tag i vet inte Harald Börje. Dessutom är det en process som tar tid och när de väl är anställda behöver de utbildas.

Därför tycker Harald Börje att Skatteverkets besked är välkommet.

– Det visar tydligt att Skatteverket inte är ute efter att sätta dit någon utan
vill bara att detta ska komma igång.

Thomas Elmermark, vd för SMS Scandinavia, är inne på samma spår som Harald Börje.

– Vi behöver börja med arbetet ganska omgående för att hinna med att uppdatera alla kunder. Men vårt största problem just nu är att vi inte får svar från Skatteverket. De har väl inte tillräckligt med resurser, alltså personer som är insatta i frågan. Våra utvecklare står och väntar på hur Skatteverket ser på olika saker och då är det svårt att gå vidare, säger Thomas Elmermark.

Han önskar lite mer tydlighet från Skatteverket.

– Till exempel att de flyttar fram lagen ett halvår, eller att de lovar att inte göra några kontroller förrän efter halvårsskiftet eller liknande. Men det är positivt att de går ut med att de ska gå försiktigt fram.

 

 

Artiklar inom samma ämne

  • "Höj ungdomars arbetsgivaravgifter"

    Besked från (S). Den sänkta restaurangmomsen kanske kan få vara kvar, men arbetsgivaravgifterna för ungdomar bör höjas.

  • Öka inte orättvisan

    "Förslaget visar en tyvärr vanlig syn på företagens kostnader. Vissa kostnader är mer legitima än andra och dit hör inte mat och dryck."

  • Lööf: För stort fokus på priset

    Jobben först. Näringsminister Annie Lööf tycker att det är viktigast att momssänkningen på restaurangmat ger jobb, inte att alla restauranger sänker sina priser. Hon håller med de krögare som anser att allt för stort fokus har satts på prissänkningar.

Från startsidan
Peter Eriksson Hilton 476 Foto: Daniel Hirsch

Hotellet öppnade 1989, då som ett Scandic. Hilton blev det 2002, så i år firas det tioårsjubileum. Peter Eriksson började där 2005, som affärsutvecklingschef.

Från Sveg till Hilton

En dag i början av 1990-talet gjorde Tom Cruise så att Peter Eriksson så småningom blev hotelldirektör. Fokus i karriären har varit försäljning och revenue management, men han inser även vikten av att gästerna slipper krypa under sängen.

Staffan Vikström 100

Kommun slarvade bort ansökan

Puts väck. Staffan Vikström lämnade in en ansökan till Knivsta kommun om att få driva Särstabadets servering i sommar. Men hans anmälan försvann.

Varselhot från HRF

I dag strandade HRF förhandlingarna med Visita. Ett varsel ligger inte långt bort.
Golden Gate 100

Obama vill se fler utländska turister

President Barack Obama presenterar en ny ambitiös turismstrategi. Målet är att öka antalet utländska turister i USA med 60 procent.
Björn Arnek 100 px

Jobben ökar efter momssänkningen

Sysselsättningen på hotell och restauranger har ökat med drygt 8 procent första kvartalet i år.
– Det är klart att momssänkningen är en viktig faktor, säger Björn Arnek på Visita.
Ledare Daniel Hirsch
När det gäller miljöförstöring är det vanligt att producenten slipper ta kostnaden för den. Ett exempel är utsläpp av växthusgaser, som orsakar stor miljöskada, men där producenten inte alltid får betala vad miljöförstöringen kostar.
Adam Dagdelen 150

Hamburgerställe med husman från drive in

Enellys Burger Bar i Örebro ska vara mer än en vanlig hamburgerrestaurang. Krögaren Adam Dagdelen kompletterar burgarna med husmanskost och mexikanska rätter. Han drömmer om att denna krog blir den första i en kedja.

”Sänkt krogmoms ineffektivt”

Effekterna på sysselsättningen tack vare sänkningen av krogmomsen är överskattade. Det skriver myndigheten Finanspolitiska rådet i dag i sin rapport för 2012.

TV4 gör kocktävling - har sneglat på Vassaste Kocken

Åtta av Sveriges mest kända kockar ska tävla mot varandra i tv-programmet Kockarnas kamp som TV4 sänder i höst. Leif Mannerström, Stefano Catenacci och Malin Söderström är några av deltagarna.

Tillsynschock väntar Söders krogar

Fredagen den 25 maj får alla restauranger med serveringstillstånd på Södermalm i Stockholm besök av tillståndsenheten och polisen – minst en gång.
Sten Fylkner 100 px

Säsongsanställningar striden i avtalsrörelsen

HRF:s krav slår undan möjligheten att säsongsanställa, anser Visita. Inte alls, det går utmärkt att säsongsanställa ändå, svarar HRF.
Debatt
"Vi vill inte heller ta bort säsongsanställningar – det skulle vara bakvänt i en bransch som vår. "
Bar med öltappar 476

Klart med kortare öppettider i Göteborg

Kommunfullmäktige i Göteborg röstade igår igenom att senaste serveringstid på fredagar blir klockan 03.

Restaurangpriserna fortsatt lägre

Det märks en tydlig skillnad på restaurangpriserna före och efter momssänkningen. I april var priserna 2,3 procent lägre jämfört med om momsen inte hade sänkts, enligt en analys av Visita.

Max prisas i Time

Uppmärksammad för miljöarbetet.& nbsp;Svenska Max Hamburgerrestauranger har uppmärksammats av det internationella nyhetsmagasinet Time.
Ipad Scandic Victoria Tower 150 px

Victoria Tower visar menyn på padda

Scandic Victoria Tower i Kista, strax utanför Stockholm, gav som första hotell i kedjan i september förra året sina gäster Ipads i stället för tryckta matsedlar.& nbsp;
Debatt
"Fackets krav på att möjligheten till säsongsanställningar och timanställningar ska tas bort kommer att göra att det blir praktiskt taget omöjligt för oss att bedriva vår verksamhet. "

Tripadvisor bottenrankat på brittisk sajt

Sajter som publicerar användaromdömen ska nu själva bedömas enligt ett graderingssystem som lanseras i Storbritannien. Bland resesajterna får Booking.com högsta betyg medan Tripadvisor hamnar i botten.
Kabinbana Åre 476

Skistar KO-anmält efter stängda liftar

En man bosatt i Stockholm har anmält Skistar i Åre till Konsumentombudsmannen. Han tycker att han har fått bristfällig information inför sitt köp.

Myror i maten på Noma

Det finns inga myror på menyn på Noma. Det var ett undantag att matskribenten Søren Frank från tidningen Berlingske fick levande myror i en kall sås under ett besök i slutet av april.
Kossa 150

Premiär för klimatcertifierad biff

Inom några veckor finns det för första gången klimatcertifierat nötkött att köpa i handeln. Det är Svenkt Sigill som står bakom certifieringen och den första producenten som klarar kraven är gotländska Ejmunds Gård.
Ledare Ninni Dickson
"Vad spelar det för roll om det finns massor med intressanta besöksmål om man inte kan ta sig dit enkelt och snabbt?".

Visita föreslår medling

Avtalsrörelse. Visita vill kalla in frivilliga medlare i avtalsförhandlingarna, men HRF vill i stället att avtalet ska löpa ut 15 dagar tidigare.
Champagne Dufweholm 476

Lyckat bottennapp för Dufweholm

Blöt champagne. För någon vecka sedan var det premiär för Dufweholms Herrgård att sälja champagne som legat på Östersjöns botten i 80 år.
Twitterseminarium 476

Så når krögare ut med sociala medier

För krögaren Pontus Frithiof är twittrande förenat med både nytta och nöje. På Gastronord deltog han i Besökslivs seminarium om hur företagare kan marknadsföra sig med hjälp av sociala medier.
Ledare Ninni Dickson
"Det betyder också att det egentligen inte finns något incitament för medlemmarna att gå på stämman. "
Turister på båt 476

Stark krona att vänta i flera år

Den svenska kronan har sedan 90-talskrisen varit undervärderad. Den starka krona vi har nu kommer att stärkas ytterligare de närmaste 10–15 åren, enligt Konjunkturinstitutet. Det kommer att pressa ner turismomsättningen.

Nedsläpp för SMS-betalningar i Globen i kväll

När hockey-VM börjar i dag går det att beställa och betala sin korv via mobilen. Bakom lösningen står bland annat de fyra stora mobiloperatörerna.
Mehdi Hamidi 200

Krögare uppsagda när galleria bygger om

Kista Galleria bygger ut och skapar fler sittplatser i food courten. Men då erbjuds krögarna där bara hyresavtal utan besittningsskydd.

Daniel Agrell vann Vassaste Kocken

Det var en mycket glad men förvånad Daniel Agrell som i dag segrade i Vassaste Kocken 2012. Efter en stunds nervös väntan stod det klart att hans variant av finalrätten med tonfisk var den som bäst föll juryn på läppen.

Köksmusik 476

Köksmusik inspirerar och irriterar

För många kockar är musik något som inspirerar och ger energi i jobbet.& nbsp;Men alla har sina favoriter och musikinlevelsen får aldrig gå ut över matlagningen. I en del restaurangkök anses musik vara ett irritationsmoment.

PG Nilsson 150

PG tar över och öppnar nytt

PG Nilsson öppnar i höst Sturehofkoncernens tredje ställe. Och det ska bli det största.

"El Bulli – cooking in progress”

Stjärnkrögare blir filmstjärnor

Stjärnkocken har blivit filmstjärna. I två nya dokumentärer skildras två av världens mest hyllade kockar: Ferran Adrià och Jiro Ono. Även i vanlig långfilm blir restaurangköket allt populärare som dramatisk spelplats för kärlek, konkurrens – och kidnappning.

Krönika Katja Alexanderson

"Men nu tycker jag att fabriksköttbullar är en välsignelse. "