Två drakar till Gastrologik

gastrologik_gulddraken_476 Foto: Linda Swartz

Brittiske matkritikern A A Gill myser bakom gänget från hans utvalda Stockholmskrog Gastrologik, som även vann Gulddraken i kategorin Lyx.

Sex små gyllene drakar delades ut till de bästa krog- och matupplevelserna i Stockholm på torsdagskvällen.

Dagens Nyheters krogkommission hade för elfte året valt ut sina favoriter bland stadens matupplevelser.

Gulddraken gick till fem restauranger i sex kategorier. Nykomlingarna Gastrologik vann inte bara kategorin Lyx, utan också den nyinstiftade Internationella Gästdraken som i år delades ut av brittiske matkritikern A A Gill. Den senare möttes av många skratt när han beskrev sig själv och sina eskapader i mat-Stockholm. Han kunde också peka ut ett område där Sverige är unikt:Artikeln fortsätter under annonsen

– Ni svenskar kanske inte vet om det här, eftersom ni inte kommer ut så mycket i världen, men Sverige är det enda landet med små smörknivar av trä. När man använder dem känner man sig lite som ett troll.

A A Gill hade i uppgift att välja ut den restaurang dit man helst bör ta någon som är gäst i Stockholm 2012. Hans skäl att välja Gastrologik är restaurangens mod att låta råvarorna tala för sig själva och att förmågan att välja det allra bästa för dagen.

Om A A Gill framkallade flest skratt stod Mikael Gröndal för tårarna. Han är en av Chez Bettys ägare, och när hans krog utsetts till bäst i kategorin Mellan rusade han upp på scen och kunde inte hejda gråten.

– Jag sa för en stund sedan att om vi inte vinner så kommer jag att börja gråta. Och så vann vi, men jag gråter i alla fall, sa han och gav sedan sin sambo kvällens mest fotograferade segerkyss.

Övriga Gulddrakenvinnare tog det lite lugnare. Coolast var Tom Ishiodori från Budget-vinnarna Blue Light Yokohama. Iklädd ljusgrå mössa konstaterade han från scenen krasst att folk har tröttnat på sushi, och att hans variant av japansk mat är ärlig och helt enkelt god. Vinnare i Bar-kategorin blev AG och vinnare i nya kategorin Fynd blev restaurang Pontus birdie nam nam-erbjudande, som innebär halva priset på mat för riktigt tidiga och extra sena gäster.

 

Artiklar inom samma ämne

Från startsidan
Peter Eriksson Hilton 476 Foto: Daniel Hirsch

Hotellet öppnade 1989, då som ett Scandic. Hilton blev det 2002, så i år firas det tioårsjubileum. Peter Eriksson började där 2005, som affärsutvecklingschef.

Från Sveg till Hilton

En dag i början av 1990-talet gjorde Tom Cruise så att Peter Eriksson så småningom blev hotelldirektör. Fokus i karriären har varit försäljning och revenue management, men han inser även vikten av att gästerna slipper krypa under sängen.

Staffan Vikström 100

Kommun slarvade bort ansökan

Puts väck. Staffan Vikström lämnade in en ansökan till Knivsta kommun om att få driva Särstabadets servering i sommar. Men hans anmälan försvann.

Varselhot från HRF

I dag strandade HRF förhandlingarna med Visita. Ett varsel ligger inte långt bort.
Golden Gate 100

Obama vill se fler utländska turister

President Barack Obama presenterar en ny ambitiös turismstrategi. Målet är att öka antalet utländska turister i USA med 60 procent.
Björn Arnek 100 px

Jobben ökar efter momssänkningen

Sysselsättningen på hotell och restauranger har ökat med drygt 8 procent första kvartalet i år.
– Det är klart att momssänkningen är en viktig faktor, säger Björn Arnek på Visita.
Ledare Daniel Hirsch
När det gäller miljöförstöring är det vanligt att producenten slipper ta kostnaden för den. Ett exempel är utsläpp av växthusgaser, som orsakar stor miljöskada, men där producenten inte alltid får betala vad miljöförstöringen kostar.
Adam Dagdelen 150

Hamburgerställe med husman från drive in

Enellys Burger Bar i Örebro ska vara mer än en vanlig hamburgerrestaurang. Krögaren Adam Dagdelen kompletterar burgarna med husmanskost och mexikanska rätter. Han drömmer om att denna krog blir den första i en kedja.

”Sänkt krogmoms ineffektivt”

Effekterna på sysselsättningen tack vare sänkningen av krogmomsen är överskattade. Det skriver myndigheten Finanspolitiska rådet i dag i sin rapport för 2012.

TV4 gör kocktävling - har sneglat på Vassaste Kocken

Åtta av Sveriges mest kända kockar ska tävla mot varandra i tv-programmet Kockarnas kamp som TV4 sänder i höst. Leif Mannerström, Stefano Catenacci och Malin Söderström är några av deltagarna.

Tillsynschock väntar Söders krogar

Fredagen den 25 maj får alla restauranger med serveringstillstånd på Södermalm i Stockholm besök av tillståndsenheten och polisen – minst en gång.
Sten Fylkner 100 px

Säsongsanställningar striden i avtalsrörelsen

HRF:s krav slår undan möjligheten att säsongsanställa, anser Visita. Inte alls, det går utmärkt att säsongsanställa ändå, svarar HRF.
Debatt
"Vi vill inte heller ta bort säsongsanställningar – det skulle vara bakvänt i en bransch som vår. "
Bar med öltappar 476

Klart med kortare öppettider i Göteborg

Kommunfullmäktige i Göteborg röstade igår igenom att senaste serveringstid på fredagar blir klockan 03.

Restaurangpriserna fortsatt lägre

Det märks en tydlig skillnad på restaurangpriserna före och efter momssänkningen. I april var priserna 2,3 procent lägre jämfört med om momsen inte hade sänkts, enligt en analys av Visita.

Max prisas i Time

Uppmärksammad för miljöarbetet.& nbsp;Svenska Max Hamburgerrestauranger har uppmärksammats av det internationella nyhetsmagasinet Time.
Ipad Scandic Victoria Tower 150 px

Victoria Tower visar menyn på padda

Scandic Victoria Tower i Kista, strax utanför Stockholm, gav som första hotell i kedjan i september förra året sina gäster Ipads i stället för tryckta matsedlar.& nbsp;
Debatt
"Fackets krav på att möjligheten till säsongsanställningar och timanställningar ska tas bort kommer att göra att det blir praktiskt taget omöjligt för oss att bedriva vår verksamhet. "

Tripadvisor bottenrankat på brittisk sajt

Sajter som publicerar användaromdömen ska nu själva bedömas enligt ett graderingssystem som lanseras i Storbritannien. Bland resesajterna får Booking.com högsta betyg medan Tripadvisor hamnar i botten.
Kabinbana Åre 476

Skistar KO-anmält efter stängda liftar

En man bosatt i Stockholm har anmält Skistar i Åre till Konsumentombudsmannen. Han tycker att han har fått bristfällig information inför sitt köp.

Myror i maten på Noma

Det finns inga myror på menyn på Noma. Det var ett undantag att matskribenten Søren Frank från tidningen Berlingske fick levande myror i en kall sås under ett besök i slutet av april.
Kossa 150

Premiär för klimatcertifierad biff

Inom några veckor finns det för första gången klimatcertifierat nötkött att köpa i handeln. Det är Svenkt Sigill som står bakom certifieringen och den första producenten som klarar kraven är gotländska Ejmunds Gård.
Ledare Ninni Dickson
"Vad spelar det för roll om det finns massor med intressanta besöksmål om man inte kan ta sig dit enkelt och snabbt?".

Visita föreslår medling

Avtalsrörelse. Visita vill kalla in frivilliga medlare i avtalsförhandlingarna, men HRF vill i stället att avtalet ska löpa ut 15 dagar tidigare.
Champagne Dufweholm 476

Lyckat bottennapp för Dufweholm

Blöt champagne. För någon vecka sedan var det premiär för Dufweholms Herrgård att sälja champagne som legat på Östersjöns botten i 80 år.
Twitterseminarium 476

Så når krögare ut med sociala medier

För krögaren Pontus Frithiof är twittrande förenat med både nytta och nöje. På Gastronord deltog han i Besökslivs seminarium om hur företagare kan marknadsföra sig med hjälp av sociala medier.
Ledare Ninni Dickson
"Det betyder också att det egentligen inte finns något incitament för medlemmarna att gå på stämman. "
Turister på båt 476

Stark krona att vänta i flera år

Den svenska kronan har sedan 90-talskrisen varit undervärderad. Den starka krona vi har nu kommer att stärkas ytterligare de närmaste 10–15 åren, enligt Konjunkturinstitutet. Det kommer att pressa ner turismomsättningen.

Nedsläpp för SMS-betalningar i Globen i kväll

När hockey-VM börjar i dag går det att beställa och betala sin korv via mobilen. Bakom lösningen står bland annat de fyra stora mobiloperatörerna.
Mehdi Hamidi 200

Krögare uppsagda när galleria bygger om

Kista Galleria bygger ut och skapar fler sittplatser i food courten. Men då erbjuds krögarna där bara hyresavtal utan besittningsskydd.

Daniel Agrell vann Vassaste Kocken

Det var en mycket glad men förvånad Daniel Agrell som i dag segrade i Vassaste Kocken 2012. Efter en stunds nervös väntan stod det klart att hans variant av finalrätten med tonfisk var den som bäst föll juryn på läppen.

Köksmusik 476

Köksmusik inspirerar och irriterar

För många kockar är musik något som inspirerar och ger energi i jobbet.& nbsp;Men alla har sina favoriter och musikinlevelsen får aldrig gå ut över matlagningen. I en del restaurangkök anses musik vara ett irritationsmoment.

PG Nilsson 150

PG tar över och öppnar nytt

PG Nilsson öppnar i höst Sturehofkoncernens tredje ställe. Och det ska bli det största.

"El Bulli – cooking in progress”

Stjärnkrögare blir filmstjärnor

Stjärnkocken har blivit filmstjärna. I två nya dokumentärer skildras två av världens mest hyllade kockar: Ferran Adrià och Jiro Ono. Även i vanlig långfilm blir restaurangköket allt populärare som dramatisk spelplats för kärlek, konkurrens – och kidnappning.

Krönika Katja Alexanderson

"Men nu tycker jag att fabriksköttbullar är en välsignelse. "