I förra veckan varslade HRF om strejk på elva hotell och restauranger. Av dessa var sex varslade även vid den förra avtalsrörelsen 2010. Ett av de drabbade hotellen är Gothia Towers i Göteborg, som även varslades vid den senaste avtalsrörelsen. Petter Ullberg, vd för hotellet, påpekar att bara varslet kostar, oavsett om det blir strejk.
– Problemet i vår bransch är att vi måste berätta för våra gäster att ”ni kanske inte kan bo hos oss”. Det leder till att gäster byter hotell och att vi tappar kunder, säger Petter Ullberg.Artikeln fortsätter under annonsen
Gothia Towers tappade beläggning på grund av varslet vid förra avtalsrörelsen och de pengarna får hotellet aldrig tillbaka.
Petter Ullberg reagerar också på att de blir uttagna igen, trots att han anser att man sköter personalfrågorna bra.
– Trots en bra relation till facket och en positiv inställning till facklig verksamhet har vi blivit uttagna i år igen. Jag tycker att det känns lite tråkigt.
HRF:s ordförande Ella Niia säger att de i stor utsträckning lägger varsel på arbetsplatser där organisationsgraden i facket är hög.
– Jag förstår Petter Ullberg rent intellektuellt. Den andra sidan av myntet är att organisationsgraden kan vara hög för att det finns ett missnöje med arbetsgivaren bland medarbetarna. Men jag säger inte att det är så på Gothia Towers, säger Ella Niia.
Hon är medveten om att ett varsel kostar pengar och att det kan röra sig om flera miljoner kronor för ett hotell, för att det blir avbokningar.
Visitas förhandlingschef Pontus Sjöstrand poängterar att varslet i sig är allvarligt, även om det inte blir strejk.
– Just för att det ger ekonomiska effekter i och med att det blir avbokningar, säger Pontus Sjöstrand.
Ella Niia motiverar varslet med att det är ett medel för att nå framgång i förhandlingen.
– Visita vill ha frysta minimilöner och inte förändra något när det gäller de otrygga anställningarna, säger hon.
Visita beklagar varslet, men hoppas att medlarna nu ska kunna hjälpa parterna till en lösning.
– HRF begär nästan dubbelt så mycket i lönepåslag som övriga har fått i årets avtalsrörelse. Dessutom ställer man flera krav som kraftigt försvårar för många av våra företag att bedriva sin verksamhet, vilket i slutänden hotar jobben, säger Visitas vd Eva Östling Ollén.
Medlarna ska träffa parterna i kväll onsdag. Medlingsinstitutet har inställningen att myndigheten ska värna industrins märke, som i år är 2,6 procent. Så avtal som är värda mer än så kommer inte att föreslås. Men man kan försöka hitta andra saker som har ett värde, ungefär som skedde inom handeln.
Ett av HRF:s krav är att sluta ett avtal på elva månader, medan Visita vill ha tolv månader. I och med Loreens seger i Eurovisionsfinalen i lördags får den frågan extra betydelse. Nästa års semifinaler och final ska avgöras i Sverige i mitten av maj. Samtidigt går hockey-VM i Stockholm. Dessa evenemang skulle därmed kunna sammanfalla med en eventuell konflikt. Ella Niia håller med om att en konflikt då skulle kunna få negativa konsekvenser för Sverige som destination.
– Får vi ett elvamånadersavtal får vi ta ställning till det den dagen, säger hon.
Pontus Sjöstrand säger att avtalsperiodens längd har strategisk betydelse inför kommande avtalsförhandlingar.
– Det har också betydelse när vårt avtal löper ut i förhållande till andra. Det vore knepigt för många arbetsgivarorganisationer om alla avtal skulle löpa ut samtidigt, säger han.

"På fredag kommer nästa nummer av Besöksliv, där vi tar ett grepp på hur besöksnäringen kan använda sig av sociala medier. "


















































































