Jag har under förra veckan fått mycket positiv respons på mina tre inlägg om det hållbara företaget (Profit, People, Planet) men även verkar det vara en fråga som är vanlig, ”vad menar du med att hållbarhet är en integrerad del av verksamheten”?
Jag tänkte därför gå igenom min syn på detta.
Jag har haft turen att växa upp med en far som arbetat mycket med välgörenhetsorganisationer. Per Stenbeck är ett välkänt namn i de kretsarna – och han har lärt mig mycket om hur han ser rollfördelningen mellan de olika aktörerna i samhället. Till att börja med måste vi titta på vilka tre huvudsakliga aktörer som finns. De kallas, enkelt nog, för första sektorn, andra sektorn och tredje sektorn.
Den första sektorn är staten, kommunerna och landstingen.
Den andra sektorn är näringslivet
Den tredje sektorn är ideella och idéburna organisationer
Det finns en anledning till att denna tredelade definition kommit till. Det är helt enkelt för att samhället fungerar som bäst när dessa tre sektorer är separata och inte trampar på varandras fötter. Därför är det viktigt att jag förklarar vad jag menar med att hållbarhet blir en integrerad del av verksamheten, så att dessa tre tydliga sektorer inte grötas ihop. För mitt ämbete till trots är jag starkt emot att företag bedriver välgörenhetsarbete. Företag ska driva affärer men med hållbarhet som (en del av) affärsidé(n).
Varje dag i hela den här veckan kommer jag gå in på min syn på de olika sektorerna och hur vi når hållbar utveckling genom att till fullo utnyttja vad respektive sektor är bäst på. Kom tillbaka imorgon och läs det första inlägget (av två) där jag börjar titta på den första sektorn – stat, kommun och landsting.

"På fredag kommer nästa nummer av Besöksliv, där vi tar ett grepp på hur besöksnäringen kan använda sig av sociala medier. "















