Diskriminering eller service och säkerhet?

I en tidningsartikel för ett par veckor sedan fick vi läsa att Bella Sky City, det fantastiska designhotellet i Köpenhamn, Nordens största hotell, har en specialdesignad våning för kvinnor. <?xml:namespace prefix = o />


Vi fick också reda på att hotellet blivit fällt för diskriminering av män för just denna våning…I mina öron lät det väldigt intressant. Jag bestämde mig för att undersöka saken närmare.


Det är ju inget nytt att allt fler kvinnor reser i tjänsten. Det är heller inget nytt att kvinnor kan ha andra önskemål än män när de bor på hotell. Vi människor har helt enkelt olika intressen och behov. Olika yrkesgrupper, oavsett kön självklart, har också olika behov då de bor på hotell. Detta kan man skriva mycket om.


Jag träffar väldigt mycket spännande människor på mina resor – och det leder självklart till intressanta diskussioner av alla de slag. Bland annat om hotell och hur dessa kan förnya sig och specialanpassa sig till gästernas önskemål. Ökad flexibilitet och specialinriktning verkar vara ett starkt önskemål.   


Jag kommer idag att träffa personer ur ledningsgruppen till Bella Sky City för att ta reda på hur man tänker här. Jag kommer att få en visning, och kommer att ta tillfället i akt att prata om den speciella våningen för kvinnor. Hur ser den ut? Varför finns den?


Har du som läser denna blogg några frågor du vill ha svar på? Jag kan framföra dem i eftermiddag – maila mig på hans.kanold@safehotels.com eller skriv i kommentatorsfältet nedan, så lovar jag att framföra din fråga.


Var går gränsen för diskriminering tycker du?


Kommer att redovisa resultatet från mitt besök senare i veckan. Ser fram emot att höra från er! Ha en fantastisk dag och vecka!

blog comments powered by Disqus