I helgen var jag på fotboll i Göteborg. Jag har en son som spelar fotboll, och han har årskort på sitt lags matcher.
Innan matchen hade jag ett ärenden att göra på stan. Närmare tre timmar innan match var det fullt med poliser i centrala Göteborg - stora bilar, hästar, patrullerande poliser...överallt. "just det ja - det är ju fotbollsfest i stan"! tänkte jag...
Ju närmare arenan jag sedan kom, desto fler poliser. Överallt fanns de!
När matchen väl startat befann jag mig på en läktare (efter att ha passerat kravallstaketen in) full med folk som jag...män i medelåldern. När bortalaget tog ledningen tog det "hus i helvete" - "jävla f...or", "din k..k-domare" och annat hävdes ut - av relativt vanliga män i medelåldern...så höll det på vid varje motgång.
Inga kvinnor (nästan), inga barn...var finns de? Jo, antingen på familjeläktaren, eller också på en specialläktare för barn mellan 7-14 år (eller vad det är). Där satt f.ö min son med sina lagkompisar. Jag satt hänvisad till de andra gubbarna. Jag har alltså ingen möjlighet att på plats "fostra" min son och hans vänner. Nu kan de fritt ta intryck av klackens hatramsor och ryckas med. De få värdarna som finns har nämligen fullt upp med att titta på matchen.
Hejaklacken, med de stora killarna som slussats ut från Ungdomssektionen, sitter helt för sig själva, på egna skyddade läktare där de kan sjunga sina hejaramsor (hatramsor).
Det är patetiskt hur detta är planerat! Segregering fungerar inte på fotbollsarenor...heller. Problemen blir bara värre!
Jag skulle förresten köpa läsk i pausen...då tar kioskpersonalen bort korken på läsken! Jo jag förstår grejen(man vill inte att folk ska kasta fyllda dryckor på läktaren)..men ändå!! (jag visste detta, så jag hade med mig egen skruvkork).
Istället för att skapa en trivsam arena där alla kan umgås, så skapar man utrymme för arga män att sitta o skrika utan att de behöver skämmas för sina fruar/barn eller andra. Jo, det är nästan uteslutande arga män som hatar och hatar och hatar allt de kan! De sitter bland likasinnade som skriker lika högt de!
Klacken har "VIP"-platser. De får poliseskort till arenan, och poliseskort hem. Om någon gör något så händer inget överhuvudtaget (väldigt sällan åtminstone).
Nej, man har byggt staket, sätter upp kravallstaket, fyller stan med ridande poliser så att läktarpacket kan leva ut sitt hat. Man har fjantiga säkerhetsregler vid inpassering (som självklart inte fungerar - se bara på bengalfesten i Stockholm).
Nej, satsa på långsiktiga lösningar, analysera ordentligt vilka åtgärder som ska göras för att skapa förtroende och trygghet.
Nu väljer man den enkla vägen med vakter, poliser, läktarsegregering. Det är dyra, dåliga och kortsiktiga lösningar som skapar otrivsel och utrymme för våldsverkare och aggresivitet utan eftertanke.
Jag kommer dra ner på mina fotbollsbesök, jag står inte ute med de arga gubbarna. Jag vill kunna köpa korv med min son, se på fotboll med andra kompisar, tjejer, och barn utan att behöva stå ut med alla konstiga, felaktiga "säkerhetsåtgärder".
Säkra miljöer skapas genom långsiktiga lösningar. Våga säga till gubbarna att tänka sig för vad de skriker, skapa en positiv läktarkultur, blanda upp klacken (se hur landslaget lyckats - helt föredömligt!!!!). När landslaget samlar 20 000 åskådare har de några supporterpoliser närvarande...som mest agerar fotografer åt glada supportrar.
Vem har skapat det? Jo, en tänkande supporterpräst som älskar fotboll, tar en öl, hejar på sitt lag och har fått med sig massor med supportrar!
Nej...vi ska inte blanda in religion, det är kanske mest en slump. Men intelligenta långsiktiga lösningar skapar säkra och roliga evenemang. Låt fotbollslagen betala för sin säkerhet, de lyssnar till sin plånbok.

"Rätt utnyttjade handlar sociala medier om bättre affärer; om att se och förutspå hur människor agerar."
















