Key Account Manager Hotell & Restaurang
Elis Textil Service
Vill du arbeta i Sveriges största företag som levererar textilier till hotell- och restaurangbranschen?
Elis erbjuder heltäckande hyrlösningar för hygien- och textilservice. Hundratusentals arbetskläder, mattor, torktrasor, bädd-, bad- och bordstextilier cirkulerar dagligen mellan Elis tvätterier och kunder inom vård och omsorg, industri, handel, renrum, hotell och restaurang. Genom logistik och textilvård optimeras användandet av varje plagg och textilie, och behovet av nyproduktion minimeras. Det är ett arbetssätt som visar vägen i den cirkulära omställningen, och en modell som Elis har arbetat efter i över 75 år.
Elis Textil Service AB är en del av börsnoterade franska Elis SA med närmare 435 tvätterier och drygt 55 000 anställda i 31 länder i Europa, Asien och Latinamerika. 2024 omsatte koncernen 46 MDR SEK. I Sverige har vi 21 tvätterier 1800 anställda omsätter 2,6 MDR SEK. Huvudkontor i Malmö och anläggningar från Limhamn i söder till Luleå i norr.
Vi brinner för att ge våra kunder professionell och personlig service och söker nu en Key Account Manager som ska verka för ett nära samarbete med våra hotell- och restaurangkunder i Stockholm och Mälardalen samt även jobba med nyförsäljning.
Vad innebär tjänsten som Key Account Manager?
Som Key Account Manager ingår du i ett effektivt och affärsmässigt team som drivs av att skapa långsiktiga relationer, utveckla och behålla kunder samt hitta nya kunder inom hotell- och restaurangsegmentet. Rollen innebär ett stort operativt arbete, men kräver samtidigt ett strategiskt tänkande. Du är ansvarig för din kundportfölj vad gäller uppföljning, merförsäljning och relationsbyggande. Du jobbar även med omförhandlingar, uppföljning av leads och nyförsäljning.
Det ingår ca 5-10 övernattningar per år och 2–4 resdagar per vecka. Självklart får du tjänstebil, bärbar dator, iPad och iPhone. Tjänsten tillhör organisatoriskt Hotell och Restaurang och du rapporterar till Försäljningschef H&R. Tjänsten är på heltid och övergår efter sex månader till en tillsvidareanställning.
Vem är du och vad kan du?
Du är en utpräglad relationsbyggare som är självgående och besitter en hög servicenivå. Du är dessutom strukturerad, pålitlig och har ett gott affärsmannaskap. Självklart har du resultatfokus och är målmedveten. Du är marknadsorienterad, är kommersiell med säljfokus, har god samarbetsförmåga samt är en god kommunikatör. Du motiveras av att leverera utmärkt service och ger alltid det lilla extra. Vår syn är att vi är där för att underlätta för kunden och deras gäster – den synen vill vi att du delar!
Vi ser gärna att du har tidigare erfarenhet från en relationsbyggande roll, gärna från hotellbranschen. Det är meriterande om du har arbetat som husfru, hotellchef och/eller i en säljroll. Du har lägst en gymnasieutbildning samt är flytande i engelska i tal och skrift. Körkort är ett krav. Tidigare erfarenhet från säljstödsystemet Lime är meriterande.
Ansökan
Låter detta intressant är du välkommen med din ansökan snarast. Urval sker löpande. I denna rekrytering samarbetar vi med Pointpeople Rekrytering och Executive Search. För ytterligare information vänligen kontakta Helena Larson, 070-753 33 10
Ange i ansökan att du sett annonsen på besoksliv.se. Se även alla våra lediga jobb på Besöksliv Jobb på Facebook
:quality(85)/https%3A%2F%2Fwww.besoksliv.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F08%2Fclarion_hotel_2023.jpg)
:quality(85)/https%3A%2F%2Fwww.besoksliv.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fsandhamn_seglarhotell_logga_RGB-scaled.jpg)
:quality(85)/https%3A%2F%2Fwww.besoksliv.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F03%2Fbjorkholmen_logga.jpg)
:quality(85)/https%3A%2F%2Fwww.besoksliv.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F10%2Fstiftelsen_lacko_slott_logga_mindre.jpg)