Restaurangpersonal
Rånäs Slott
/https%3A%2F%2Fwww.besoksliv.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F08%2FSlott-o-servering-scaled.jpg)
Rånäs Slotts vision är att skapa en mötesplats med förnuft och känsla och marknadens bästa värdskap. Här erbjuder vi våra gäster att njuta av weekend, konferens, spa och bröllop!
Vi söker nya stjärnor till vår restaurang!
Vill du arbeta i en unik slottsmiljö där historia, gästglädje och smakupplevelser möts? Vi ligger 1 timme från Stockholm, 35 min från Arlanda & 45 min från Uppsala.
Nu söker vi
• 1 x 100% tjänst (föräldravikariat minst ett år)
• Extra personal (kvällar & helger)
Vi söker nu efter er som brinner för att ha gästen i fokus. Att tillsammans med dina kollegor skapa en oförglömlig upplevelse för våra gäster.
På ett rullande schema så varieras arbetstiderna, då vi serverar frukost, lunch, afternoon tea och middagar. Under sommartid har vi även härliga grillkvällar och magiska bröllop ute på slottsterrassen.
Vi söker dig som
• Är serviceinriktad, engagerad och tycker om att arbeta i team
• Har eget driv och ett öga för detaljer
• Har serveringsvana (meriterande men inte ett krav)
• Är utbildad eller intresserad av servering/dryck (extra plus!)
Vi erbjuder varierande arbetstider på ett rullande schema (dag, kväll, helg), ett härligt jobbteam och möjligheten att arbeta i en miljö som är lika vacker som inspirerande.
Krav
• Behärskar svenska och engelska i tal och skrift
• Körkort
Om tjänsterna
Sex månaders provanställning gäller för vikariatet
Tillträde: Snarast – skicka gärna din ansökan redan idag
Lön: enligt överenskommelse
Ansökan & frågor
Kontakta restaurangchef Noomi på restaurang@ranasslott.se
Märk mejlet med ”Ansökan – serveringspersonal” och ange vilken tjänst du söker.
Ange i ansökan att du sett annonsen på besoksliv.se. Se även alla våra lediga jobb på Besöksliv Jobb på Facebook