Annons

Vita Sandars Camping – följer strömmen med besöksrekord

zoom Jonas Westman driver Vita Sandars camping tillsammans med sin brorson Rickard Westman.
Jonas Westman driver Vita Sandars camping tillsammans med sin brorson Rickard Westman.
NYHETER. Vita Sandars camping i Mellerud slår nya besöksrekord. På Visitas campingdagar delade de erfarenheter med andra i branschen. ”Vi har många liknande utmaningar, det är bra att höra hur andra gör, säger Jonas Westman som driver den dalsländska campingen.
Annons

Färska siffror från Tillväxtverket visar att antalet gästnätter på svenska campingplatser har ökat med 5,5 procent under 2025. På Vita Sandars Camping i Mellerud slog man rekord i antalet gästnätter i juli månad.

– Vi ökade våra gästnätter i juli med 7 procent jämfört med förra året. Det är mycket tack vare det fina vädret, säger Jonas Westman.

– Under juni och augusti ökade vi gästnätterna med 4 procent jämfört med förra året. Målet är ju att kunna förlänga säsongen även till vår och sensommar, något som är en utmaning för hela branschen. Men det är väldigt roligt när det är full fart och när det går bra.

Ni har precis varit på Vistas Campingdagar. Vad tar ni med er därifrån?

– Visita är ju bra på att driva branschfrågor, till exempel om matkravet i alkohollagen, och förenkling av bygglov och strandskyddsfrågor. De är duktiga på de frågorna, och det är skönt att de kan driva dem, medan vi kan fokusera på vår verksamhet här hemma, menar Jonas som driver campingen tillsammans med sin brorson Rikard Westman.

Rikard Westman fyller i:

– I år var det intressant att höra mer om rekrytering, olika anställningsformer och schemaläggning och uppdateringar av kollektivavtalet. Där har Visita mycket stöd och hjälp att erbjuda, säger han och fortätter:

– Campingdagarna är också ett jättebra tillfälle att träffa andra i branschen och byta erfarenheter. Vi ser oss inte som konkurrenter på det sättet, och vi har många liknande utmaningar och då är det bra att kunna höra hur andra gör.

Samma familj i över 30 år

1991 tog Gösta Westman över arrendet för Vita Sandars camping och nu är alltså sonen Jonas och sonsonen Rikard som arbetar i verksamheten. Campingen ligger naturskönt vid Vänerns strand och med milsvid utsikt över vattnet.

– Det är roligt att kunna driva vidare det som min farfar startade. Vi har under de 30 åren som gått gjort en del större uppdateringar, men i stort har campingens layout inte förändrats så mycket, säger Rikard Westman.

Det är nästan samma antal campingplatser och stugor, däremot har det under de senaste 20 åren tillkommit 10 nya villavagnar och campingen har även fått en äventyrsgolfbana och en pool.

– Poolen gjorde mycket för oss. Även om vi ligger precis vid Vänerns strand så är poolen populär bland barnfamiljer när sjön är för kall. Och detsamma gäller för äventyrsgolfbanan, den har gjort att vi kan erbjuda fler aktiviteter, säger Rikard.

För de gäster som vill uppleva Vänern på nära håll hyr man också ut kanoter och roddbåtar.

Renoveringar och utbyggd restaurang

Under åren har man dessutom renoverat stugor, uppdaterat servicehus och anläggningen i stort.

– Just nu håller vi på att bygga ut vår restaurang, så det blir en kul nyhet att erbjuda våra gäster nästa säsong. Där hoppas vi att vi kan förlänga säsongen något också genom att ha öppet även på helger på vår och höst, säger Jonas.

Vilka förändringar har ni noterat de senaste 30 åren?

– Campinggästerna har blivit mer krävande, de förväntar sig mer bekvämligheter i dag. Det är kanske inte så konstigt eftersom många campingar växer och erbjuder mer bekvämligheter. Då måste vi också följa med i den trenden, säger Jonas Westman.

Precis som många andra campingar såg Jonas och Rikard ett stort intresse från svenska gäster under pandemin, många av dem fick smak på svenskt campingliv och återvänder.

Hur ser era vanligaste gäster ut idag?

– Barnfamiljer är den största gruppen, och de kommer främst under högsommaren. Sen har vi en del äldre och pensionärer som kommer med husbilar under resten av säsongen, berättar Rikard.

Majoriteten av Vita Sandars gäster är svenskar, därefter följer gäster från Norge, Tyskland och Holland.

Hur är det att ha en relativt väderberoende verksamhet?

– Det brukar jämna ut sig. Är det dåligt väder i juni, blir det bättre i juli eller augusti. Det är sällan dåligt väder hela sommaren. De riktigt dåliga åren kan man räkna på ena handens fingrar, konstaterar Jonas Westman.

Rekryterade med stöd  – fick ett snabbmatsproffs

Rekryterade med stöd – fick ett snabbmatsproffs

När Madelen Thors, som driver flera Subway-restauranger, först fick frågan om att anställa Jhonny Sjöstrand med stöd från Arbetsförmedlingen, var hon tveksam. Idag är hon väldigt glad att hon vågade. ”Vi har fått andra p...