Annons

”En fantastisk bransch att jobba i”

zoom Sofia Larsson
Sofia Larsson
KARRIÄR. Hon går från en park till en annan – efter rollen som vd för Parken Zoo i Eskilstuna har nu Sofia Larsson tagit över rollen som chief operating officer på Gröna Lund i Stockholm.
Annons

Det är en ny säsong på Gröna Lund, det är ett nytt kontor för medarbetarna ovanför huvudingången med ny färg på väggarna som knappt hunnit torka. För Sofia Larsson innebär det inte bara att hon fått ett nytt kontorsrum – med utsikt över entrén och parken – det är faktiskt också en helt ny arbetsplats, i en ny stad och i en ny roll som Chief operating officer. Allt det nya passar henne perfekt, för är det något hon gillar i sin roll som ledare är det just förändring.

– För mig har det varit nyttigt att byta jobb, mycket ny kunskap och man lär sig väldigt mycket om sig själv i den processen, säger Sofia Larsson.

Trygghet i ledarskapet

Eskilstunafödda Sofia Larsson har bytt jobb och roller många gånger under sin karriär. Hon började inom hotellbranschen och Choice hotell i hemstaden. Det var framför allt en sak som lockade.

– Det fanns ett enormt sug tidigt hos mig att få jobba med människor. Det har sedan varit det gemensamma under hela min karriär, att ha ett yrke där jag får jobba med service och nära människor.

Inom Choice gjorde hon allt, hon började som nattportier, jobbade inom städ, frukost och sen via alla avdelningar till att bli konferenschef och slutligen hotellchef. 2013 fick hon frågan från Parken Zoo i Eskilstuna om hon kunde hjälpa dem med ett specifikt uppdrag under ett halvår. Hon blev kvar i 11 år.

– Då var parken kommunalägd, men 2016 köptes det upp av ett privat bolag. Även här hade jag olika roller som försäljningschef och operativchef och från 2018 vd. Att ha haft de här olika rollerna ger en stor trygghet i ledarskapet, när man verkligen förstår verksamheten och vad de olika avdelningarna gör dagligen, säger Sofia.

Att också våga misslyckas

Hon beskriver de sju åren som vd som fantastiskt roliga. Inte minst 2021 då Parken Zoo för första gången visade ett positivt resultat – någonsin. En given höjdpunkt i karriären.

– Det är klart det finns en stor stolthet i att lyckas med det. Men jag är också stolt över mitt ledarskap och förmågan att leda andra människor. I mitt ledarskap är jag väldigt närvarande i den dagliga driften, det är något jag tror är jätteviktigt för att få till den där rotationen där du vänder minus 17 miljoner kronor till en vinst på nästan 17 miljoner. Då krävs det ett ledarskap som handlar om att våga. Att gruppen litar på varandra och att vi också vågar att misslyckas, säger Sofia.

Det hon uppskattar med att jobba inom både hotell- och i nöjesparksbranscherna är medarbetarna, och inte minst att det förekommer många unga medarbetare. Det är kombinationen, förklarar hon, av de lite äldre medarbetarna som finns där på helårsbasis och de som kommer för säsongen och kanske bara är i 16-årsåldern.

– Att få vara deras första ledare ute i arbetslivet är ett jätteviktigt uppdrag som jag bär med stolthet. Det är ju så många intryck man tar med sig från sin första arbetsplats, vad som är ok, vad som inte är ok. Det är en viktig fostran vi ger och en bra förberedelse för dem när de söker sig vidare i arbetslivet.

Samarbete mellan parkerna

Själv sökte sig Sofia också nyligen vidare i arbetslivet när hon lämnade Parken Zoo och tog jobbet som Chief operating officer på Gröna Lund, inom Parks & Resorts-koncernen. Hon berättar att det mellan parkerna i Sverige finns ett tätt samarbete, det är inte jättemånga aktörer och man känner varandra. En dag fick hon ett samtal om hon var intresserad av att gå vidare.

– Parks and Resorts den största spelaren vi har i landet så det är klart att jag har sneglat på dem och alltid tyckt att de varit fascinerande. Även om det har varit en rolig process, så blev jag faktiskt riktigt nervös på slutet, för jag ville så gärna ha jobbet…

När Besöksliv besöker Sofia Larsson har hon varit på plats i knappt fyra veckor. Hon visar stolt upp det nya grönmålade kontoret och konstaterar för medarbetarna att Besökslivs utsände är den första gästen i hennes sprillans nyrenoverade arbetsrum. Hon berättar att utöver viljan till förändring och förmågan att ta människor, så är en av hennes främsta styrkor hennes energi. Den märks, och kanske ett mått av rastlöshet?

– Ja, jag har lite frustration i kroppen, jag vill så otroligt snabbt komma in i arbetet! Istället borde jag ju bara andas lite och njuta av det fantastiska välkomnande jag har fått. Får man ett sådant fint välkomnande är det ju också lätt att utvecklas framåt i sin roll, det har verkligen varit helt suveränt, summerar hon sin första månad och fortsätter framåtblickande:

– Det jag ser mest fram emot är att tillsammans med teamet på Gröna Lund och Parks and Resorts fortsätta utveckla Gröna Lund.

Vad skulle du ge för tips till en ung person som funderar på ett yrke i besöksnäringen?

– Det är en fantastisk bransch att jobba i, både på hotell och i parker. Vi behöver kompetent personal i besöksnäringen, så våga satsa och kom. Det är fantastiskt roligt.