På Clarion Hotel Signs högsta våningsplan öppnar i december tre nya signatursviter: Stratum Suites. Sviterna har utvecklats i nära samarbete med Bernadotte & Kylberg och utmärks av en svenskproducerad möbelkollektion exklusivt formgiven för hotellet.
– Stratum Suites är vår mest omfattande designsatsning hittills. Här förenas konst, arkitektur och ljus till en sammanhållen helhet. Vi är stolta över att kunna erbjuda en upplevelse som känns både intim och storslagen, säger David Viklund, general manager på Clarion Hotel Sign i ett pressmeddelande.
Hotellet ritat av Gert Wingårdh
Hotellet, som är ritat av arkitekten Gert Wingårdh, är en av Stockholms mest distinkta byggnader och har sedan starten förknippats med nordisk design. Med Stratum Suites fördjupas designidentiteten ytterligare.
Sviterna tar sin utgångspunkt i byggnadens triangulära form, där rumsvolymer och möbler är framtagna för att samspela med rummens arkitektur. Den yttersta spetsen, som är en traditionellt utmanande del av våningsplanet, har i projektet blivit en av sviternas mest attraktiva funktioner.
Möbler anpassade efter rummen
Här har Bernadotte & Kylberg skapat en skräddarsydd arbets- och utsiktsplats med panoramavy över Stockholm, där rumsstruktur och möbelformer ”låser upp” ytan och gör den självklar.
Sviterna har utvecklats med platsen som utgångspunkt. Byggnadens triangulära form har inspirerat rummens layout och möblernas strukturer, medan detaljer i krom fångar och reflekterar stadens siluett utanför fönstren.