Annons

Eva Östling: ”Vi Ă€r besvikna över höstbudgeten”

zoom Gynnar inte en vÀxande besöksnÀring. Visita anser att höstbudgeten slÄr mot företagen.
Gynnar inte en vÀxande besöksnÀring. Visita anser att höstbudgeten slÄr mot företagen.
NYHETER. Slopat representationsavdrag, höjd alkoholskatt, bibehĂ„llen restaurangmoms och minskade anslag till VisitSweden. Ӏven om vi Ă€r naturligtvis lĂ€ttade att den likvĂ€rdiga momssatsen pĂ„ mat blir kvar men i övrigt Ă€r vi besvikna, sĂ€ger Eva Östling”, Visitas vd.
Annons

I vÄras talade statsminister Stefan Löfven om besöksnÀringen som en framtidsbransch och om vikten att vidareutveckla Sverige för att bli Ànnu mer attraktivt för utlÀndska turister.

I regeringsförklaringen lyftes nÀringens strategiska roll fram.

Men nÀr regeringen tisdagen den 20 september slÀppte sin höstbudget visade det sig i princip bara vara Yrkesvuxsatsningen som kom nÀringen till del.

– Den budget som regeringen nu lagt fram medför ökade kostnader för vĂ„r nĂ€ring, sĂ€ger Eva Östling.

Mindre pengar till turism

Hon har svÄrt att se nÄgra positiva signaler i den proposition som nu lagts fram.

Den innebÀr i korthet ökade kostnader för företagen, sÀnkta anslag för marknadsföringen av Sverige samt minskat konsumtionsutrymme för privatpersoner. VisitSwedens anslag minskar frÄn 140 miljoner kronor till 120 miljoner kronor.

– Sverige Ă€r ett turistland att rĂ€kna med, och intĂ€kterna frĂ„n turismen har stadigt ökat, men nu ser det svĂ„rare ut, sĂ€ger Eva Östling.

I budgetförslaget föreslÄs Àven slopandet av avdragsrÀtten för representationsutgifter som avser mÄltider. Endast viss enklare förtÀring av mindre vÀrde finns kvar. Samtidigt höjs alkoholskatten med fyra procent pÄ öl, vin, mellanklassprodukter och andra jÀsta drycker. Punktskatten pÄ sprit höjs med en procent.

”Tuffare för företagen”

I propositionen finns ett förslag om tillfĂ€lligt vĂ€xa-stöd för den först anstĂ€llda under max tolv mĂ„nader i rad. VĂ€xa-stödet innebĂ€r att arbetsgivaren under denna period Ă€r berĂ€ttigad en nedsĂ€ttning av arbetsgivaravgiften, allmĂ€nna löneavgiften och den sĂ€rskilda löneskatten, vilket innebĂ€r att det endast Ă€r Ă„lderspensionen som ska betalas. Det rĂ€cker inte, anser Eva Östling.

– VĂ„r nĂ€ring har skapat vart femte jobb sedan 2007 och Ă€r en jobbmotor. Men med arbetsgivarhöjning och ökade lönekostnader motsvarande över en miljard tillsammans med detta budgetförslag blir det Ă€nnu tuffare för vĂ„ra företag att leverera arbetstillfĂ€llen.