Vilken glass ska du ta om det finns 48 stycken smaker att välja bland? För Ann, som drivit Stockholms Glasshus sedan 1986, är svaret givet. Men till lokalen på Birkagatan i Stockholm och till tillhörande Stockholm Glass- & Pastahus på Valhallavägen, som sonen Oskar driver med sin fru, kommer många stammisar och alla har sin egna favoritsmak.
– Ja, vi har en kund som kommit till Vallhallavägen ända sedan vi öppnade för snart 40 år sedan. Sen har vi ”Stracciatella-mannen” och ”Teheran-mannen” som alltid väljer de smakerna. Det är faktiskt många herrar som kommer hit, ofta. En kommer flera gånger om dagen, men det får man inte säga till hans fru… säger Ann.
Italiensk restaurang med alkoholtillstånd
Hon och maken Peter kommer ursprungligen från Göteborg och det allra första glasshuset de öppnade i Stockholm, det på Valhallavägen, ingick i kedjan Lejonet och björnen. Men efter några år bröt de sig loss och bildade det egna Stockholms Glasshus, ytterligare några år senare expanderade de med lokalen på Birkagatan. Efter att Anns make omkom i en trafikolycka 2014 drev hon verksamheten vidare själv.
– Jag fortsatte trots att folk inte trodde att jag skulle klara av det. Men jag hade stor hjälp av min son och sonhustru och det har gått. Nu är det de som driver Stockholm Pasta- & glasshus på Valhallavägen, som idag är italiensk restaurang med alkoholtillstånd, och givetvis glass. De har verkligen fått till det jättefint där, säger Ann.
48 olika smaker
Själv är hon mest i lokalen på Birkagatan, det är också där själva tillverkningen sker. Hon visar runt bland frysskåp med 5-litersförpackingar och maskiner som jobbar med att tillverka hantverksglassen. De gör inte gelato utan hantverksglass, som klassisk italiensk gräddglass, klassisk svensk konditorglass, sorbet och sockerfri gräddglass. De har 48 smaker ute i butiken och de förnyar listan varje år med några tillskott. I år är det bland annat Black Sesam, Nypon med biskvier, Mandarin och basilika och Yuzu och blodapelsin som tagit plats mellan klassikerna Pistage, Choklad, Jordgubb och just Stracciatella.
– Hemligheten med att driva ett glasshus i så många år är att ha bra råvaror och hålla uppe standarden, det går varken att fuska eller snåla på råvarorna. När det kommer till smaker så utgår jag mycket från vad man själv tycker om och försöker att hitta en annan smak som det kan harmoniera med. Ibland kan det uppstå en smak för att man har gjort lite fel. Nu för tiden finns ju också internet och Instagram där vi hämtar en hel del inspiration, min son och sonhustru är duktiga på det och kommer med många idéer, säger Ann.
En bra dag i juli är det kö
På sommaren byts klientelet något. Många stockholmare åker utomlands eller till sina lantställen. Å andra sidan kommer mycket turister, många som har läst om Stockholms Glasshus i reseguider online. Men, hur väderberoende är egentligen en verksamhet baserad på glass? Hur ser det ut på vinterhalvåret?
– Det är mycket väderberoende. Framförallt solen är viktig. Även om det är kallt kan du sälja glass, men solen måste vara ute. En bra dag i juli? Då är det kö här utanför.
På vintern kommer många till glasshuset och köper med sig halvlitrar med glass, men också tårtor och glassbakelser. Även restauranger och privata ordnar och sällskap som har fest köper glass här. Stockholms Glasshus har flera företagskunder som beställer av dem. Den största utmaningen för Ann är egentligen att hitta sommarpersonal, ofta ungdomar, och göra scheman. Det roligaste med att driva ett glasshus?
– Förutom att göra riktigt bra glass, så är det hela logistiken som det innebär, det är ett pusslande med leverantörer, kunder och personal som hela tiden måste fungera. Det är både jätteviktigt och roligt att göra.
Men, hur var det nu, vilken är din favoritsmak?
– Jag tar alltid vanilj. Är du på ett ställe och beställer vanilj kan du avgöra hur de andra glassarna är, för vanilj är alltid grunden. Jag älskar vanilj, speciellt när den kommer direkt ur maskinen. Glass smakar alltid bäst när den kommer direkt ur maskinen, säger den pigga 75-åringen som nästa år firar 40 år i glassbranschen.