Annons

Strawberry inleder nytt samarbete med Gotlandsbolaget

zoom Petter Stordalen och Björn Nilsson
Petter Stordalen och Björn Nilsson
NYHETER. Sommaren 2026 tar Quality Hotel över Gotlandsbolagets hotell i Visby. Därefter är siktet inställt på fler samarbetsprojekt som ska bidra till att fortsätta bygga ett attraktivt Gotland.
Annons

– Genom Clarion Hotel Wisby har vi historiskt haft möjlighet att utöka verksamheten en fastighet i taget längs Strandgatan men nu är kvarteret slut men vår lust att växa på Gotland är det inte. Genom ett samarbete med Gotlandsbolaget får vi nu möjlighet att ta nästa steg och det innebär ett nytt hotell i Visby men också att vi redan gemensamt skissar på ytterligare samarbeten som kommer att vara till nytta både för gotlänningarna, näringslivet och besökarna, säger Petter Stordalen, ägare Strawberry, i ett pressmeddelande.

Samtal mellan Strawberry och Gotlandsbolaget har pågått en tid.

– Gotland är vår bas och den plats vi kallar hemma och vi arbetar ständigt med att utveckla denna fantastiska plats, som redan idag är Sveriges kanske mest attraktiva destination. I Strawberry har vi funnit en samarbetspartner som delar vår vision att utveckla platser att bo på och möjlighet att ta del av vad ön har att erbjuda, säger Björn Nilsson, vd Gotlandsbolaget.

Ett syskon till Clarion Hotel Wisby

Första steget i samarbetet sker i juni 2026 då det som i många år var känt som Hamnhotellet, men som sedan 2013 drivits som franchise till Scandic, istället blir del av Strawberry. Gotlandsbolaget fortsätter som ägare till verksamheten men genom ett franchiseavtal med Strawberry kommer hotellet omvandlas till ett Quality Hotel. Förberedelserna för det, samt en utveckling och eventuell utbyggnad av hotellet har redan inletts. Det nya Quality Hotellet får också ett syskon i existerande Clarion Hotel Wisby vilket skapar nya möjligheter.

– Vi ser potential att skapa synergier mellan de båda hotellen. Att ha ett tätt samarbete mellan två av Gotlands största hotell skapar möjligheter. Gotlandsbolaget äger även ett flertal andra attraktiva fastigheter på Gotland och vi kommer tillsammans att se över hur dessa kan utvecklas, säger Carina Hammander, vd Gotland Hotels & Properties.

LÄS ÄVEN vår artikel om hur samarbeten och evenemang lyfter Gotland