På Clarion Hotel i Sundsvall är förberedelserna i full gång inför artisternas ankomst. Cirka 70 procent av hotellets rum upptas av artister, produktion och journalister och utöver det tillkommer gäster som köpt biljetter till genrepet på fredag och lördagens tävling. Hotellchefen Anna Borggren önskar att hotellet hade fler rum just den här helgen.
– Det är absolut inte fullbokat en vanlig helg i februari och jag önskar att vi kunde sälja slut på våra 270 rum vid många fler tillfällen. Men just denna lördag skulle vi till och med kunna ha 100 rum till, skrattar hon och fortsätter:
– Tidsmässigt ligger det här väldigt bra till när det annars är sämre efterfrågan. Sundsvall har en ganska låg årsbeläggning och vi har väldigt många hotellrum per capita här i staden. Ett sådant här event gör stor skillnad för alla hotell i området, men även för oss som bor här. Just det här evenemanget skiljer sig från andra, då vi har flera samarbeten med andra företag och man känner verkligen melloyran i hela stan, säger hon.
Discokulor och glitterhattar
Hotellets fasad lyser i mellofärger, VIP-biljetter skrivs ut, ballonger blåses upp och arbetsuniformer byts ut mot rödrosa tröjor och glitter. Dessutom har discokulor, fjäderboor och glitterhattar köpts in för att skapa mellokänslan. Även öppettiderna förlängs och säkerheten förstärks – allt för att gästerna ska trivas.
– Det kommer vara mycket folk i huset med olika förväntningar. Några kommer vilja fira på den beryktade efterfesten som ska vara hos oss, medan andra ska kunna få vila ut. Den stora utmaningen är att allt ska gå smidigt och att alla gäster blir nöjda, men det kommer gå jättebra och det känns verkligen roligt, säger Anna Borggren.
Efter mello väntar Håkan
En bit bort från hotellet förbereder sig En Liten Krog inför den stundande folkfesten. Gamla schlagerlåtar spelas och tidsenliga drinkar skrivs upp på krittavlan. Krogen fick sin första mellorelaterade bokning redan i somras och till deras andra restaurang, Lokal, har ett stort sällskap bokat buffé för att sedan åka vidare och titta på underhållningen.
– Det här sällskapet på 75 personer är ju väldigt bra för oss. Att melodifestivalen kommer hit är oerhört värdefullt för restaurangerna i vår mellanstora stad, säger Agneta Hedman, som driver En Liten Krog.
När mellofesten går mot sitt slut efter helgen dröjer det inte tills nästa stora evenemang drar besökare till staden.
– Lördagen efter mello kommer Håkan Hellström och samma dag spelar Niklas Strömstedt på Tonhallen. Det kommer vara jättemycket folk i stan och där har vi redan tidigt haft bokningar vilket är väldigt roligt, säger Agneta Hedman.
Stor betydelse för Sundsvall
Även Anna Borggren instämmer om evenemangens effekt för staden.
– I höstas kom många tyska och norska besökare till oss som skulle se föreställningen “Kristina från Duvemåla”. Det är underbart att även kunna locka besökare därifrån. Det fina med mello och andra evenemang är att det skapar en attraktivitet för staden. Evenemangen har verkligen stor betydelse för oss i Sundsvall, säger hon.
För hotelldirektören väntar nu några intensiva dygn för att förvandla planeringen av Melodifestivalen till verklighet. Självklart kommer hon vara på plats i helgen för att se till att allt går smidigt till. Lördagen avslutas med en efterfest som håller på till klockan tre på natten.
– Jag ska försöka hålla mig vaken, avslutar hon skrattande.