Annons

En valagenda för ett roligare Sverige

zoom Visita har satt sin valagenda. Anna Wallén, näringspolitisk chef, berättar mer.  Bild: Sören Andersson
Visita har satt sin valagenda. Anna Wallén, näringspolitisk chef, berättar mer. Bild: Sören Andersson
NYHETER. Visitas valagenda har fyra tydliga riktlinjer. Sverige ska bli roligare, tryggare, turistigare – och jobbigare.
Annons

Under tisdagskvällen presenterade Visita sitt nya näringspolitiska program samt agendan inför höstens riksdagsval. Ett 60-tal politiker, medlemsföretag och samarbetsorganisationer fanns på plats i Stockholm, liksom en ungdomspanel med unga branschstjärnor som berättade om sina karriärsutsikter och varför de valt besöksnäringen.

Så vad var det för agenda som presenterades för ett roligare, tryggare, turistigare och jobbigare Sverige? Besöksliv bad Anna Wallén, näringspolitisk chef på Visita, att guida oss.

Jobbigare

Besöksnäringen är landets främsta jobb- och integrationsmotor. Över en tredjedel av alla anställda är under 26 år och mer än fyra av tio har utländsk bakgrund. För att göra Sverige ”jobbigare” och stärka näringen föreslår Visita bland annat att halveringen av momsen på mat i butik även ska gälla restaurang och catering.

Det är en högst aktuell och akut fråga. Momsen sänks i butik från april 2026, vilket kommer att snedvrida konsumtionen och göra restaurangerna mindre konkurrenskraftiga. Det medför också regelkrångel, konstaterar Anna Wallén.

En annan fråga som tas upp under samma rubrik är förslaget att permanenta de sänkta arbetsgivaravgifterna som införs 1 april.
– Problemet är att det är en tillfällig lösning. Det är ingen som vågar nyanställa när det gäller så kort tid och vi tycker även att det ska gälla unga upp till 26 år i stället för enbart 19-23-åringar.

Roligare

Det förväntade avskaffandet av matkravet är en stor seger för hela besöksnäringen. Men det finns fortfarande saker kvar som kan förbättras för att göra landet roligare. Utökade öppettider för servering och ytterligare modernisering av alkohollagen ges utrymme i agendan.
– Det finns ålderdomliga exempel som borde tas bort. Om du köper ett glas vin i en hotellbar får du ofta inte ta med glaset upp på rummet eftersom det inte är en serveringsyta. Samtidigt som du kanske har minibar på rummet.

Tryggare

Klargör rätten till bakgrundskontroll, kamerabevakning och drogtestning samt ge företag rätten att neka våldsamma eller hotfulla personer.
– En stor fråga är kamerabevakning där vi tyvärr ser att det finns ett behov för att säkra både personal och gästers trygghet. Här behövs det tydliga regler, säger Anna Wallén och fortsätter:
– Tillträdesförbud kan bara ansökas av butiker, simhallar och bibliotek och där vill vi se att även besöksnäringens verksamheter omfattas.

Turistigare

Öka de strategiska flyg- och färjeförbindelserna, stärk Arlanda med fler direktlinjer, höj anslaget till Visit Sweden och slopa tanken på en turistskatt.

– Vi har ingen överturism i Sverige och turismen bidrar med både intäkter och sysselsättning. Istället behöver vi öka både tillgängligheten och anslagen till Visit Sweden. De utländska gästerna gör att företagen kan förlänga säsongen och ha en bättre beläggning året om. Men då behöver vi också synas på till exempel de amerikanska och australiensiska marknaderna, så att de hittar hit, säger Anna Wallén.

Visita har även inlett en Sverigeresa kopplad till agendan och ska besöka stora delar av landet. Med sig kommer de bland annat ha riksdagspolitiker som får möta företagare inom näringen. Avslutningen sker under Almedalsveckan i slutet av juni.