Annons

Vuxenutbildning ska lösa Gotlands kockbrist

zoom Kockbristen pÄ Gotland har vuxit i takt med att restaurangerna<br />
 har blivit fler, sÀger Adam SpÄngberg, pÄ Gotlands Krögarförening. Foto: Pressbild
Kockbristen pÄ Gotland har vuxit i takt med att restaurangerna
har blivit fler, sÀger Adam SpÄngberg, pÄ Gotlands Krögarförening.
Foto: Pressbild
NYHETER. Under sommarsÀsongen Àr kockbristen ett stort problem för Gotlands restaurangnÀring. För att lösa detta startar Krögarföreningen en vuxenutbildning. 
Annons

Brist pÄ personal har lÀnge varit ett hinder för den gotlÀndska restaurangnÀringen. För att ge ett kompetenslyft inför nÀsta sommar startar Krögarföreningen och Region Gotland nu i september en kockutbildning inom ramen för regionens vuxenutbildning. MÄlet Àr att samtliga elever ska fÄ arbete pÄ ön.

– Bakgrunden Ă€r att vi under flera Ă„r lyssnat pĂ„ vĂ„ra medlemmar och de har saknat rĂ€tt personal. Nu har tio personer som vill utbilda sig till kockar pĂ„börjat utbildningen, det kĂ€nns fantastiskt, sĂ€ger Adam SpĂ„ngberg, ordförande för Gotlands Krögarförening.

SjÀlv drabbad av personalbristen

De senaste Ären har antalet restauranger pÄ Gotland ökat snabbt tack vare den vÀxande tillströmningen av besökare till ön. Detta Àr vad som i grunden ligger bakom personalbristen. Adam SpÄngberg, som Àven Àr Àgare till restaurang Amarillo Mat & Malt i Visby, har sjÀlv drabbats.

– De tre senaste somrarna har vi minskat frĂ„n sju till fem dagar öppet varje vecka. Det har helt enkelt funnits för fĂ„ i personalen för att kunna ha öppet fler dagar, sĂ€ger han.

Fokus pÄ praktisk matlagning

Kockutbildningen Àr ettÄrig och har samma innehÄll som gymnasieskolans Restaurang- och livsmedelsprogram, men utan teoridelen. Eleverna ska endast studera praktisk matlagning och livsmedelskunskap.

Till utbildningen har man anstÀllt den erfarne kocken Jonny Jonasson, som ocksÄ Àr utbildad restauranglÀrare.

– Jonny Ă€r en viktig del av utbildningen och han har byggt upp innehĂ„llet i samrĂ„d med oss.

Eleverna har skilda bakgrunder.

– Vi har en tjugoĂ„rig tjej som efter jobb pĂ„ McDonalds vill ta steget in i ett restaurangkök. Och en man som fyllt 55 Ă„r som haft flera olika yrken, och som tycker det hĂ€r verkar spĂ€nnande.

BÀttre bemanning till nÀsta sÀsong

Adam SpÄngberg hoppas att alla som gÄr utbildningen kommer att fÄ arbete pÄ nÄgon av Gotlands krogar nÀsta sommar.

SÄ vilken betydelse fÄr den nya utbildningen för Gotlands besöksnÀring?

– VĂ„r förhoppning Ă€r att det ska bli lĂ€ttare för alla som driver restaurang att hitta rĂ€tt kompetens, sĂ„ att vi kan fĂ„ flyt under sommaren och Ă€ven förlĂ€nga sĂ€songen.