Annons

Kläppen satsar hett på sommaren

zoom Kläppen Ski Resort har flera nyheter på gång under 2025.
Kläppen Ski Resort har flera nyheter på gång under 2025.
NYHETER. Med nysatsningar som snörum, nytt spa och utökad arena rustar Kläppen Ski Resort för en aktiv sommar. Målet är tydligt – att bli Skandinaviens ledande familjedestination året om.
Annons

Kläppen Ski Resort tar ytterligare kliv mot att bli en helårsdestination genom flera spännande nyheter inför sommaren. Ett unikt spa med norra Europas första snörum, ett dalainspirerat glasskafé, en rejäl utbyggnad av Kläppen Arena samt nya familjeaktiviteter på toppen av berget är några av dem. 

– Vi vill skapa rörelseglädje för familjer året om. För att nå dit försöker vi tänka långsiktigt och göra smarta och hållbara investeringar. Vårt utökande av sommarutbud är en del av att på sikt bli en helårsanläggning, säger Gustav Eriksson, vd på Kläppen Ski Resort i ett pressmeddelande.

Han tillägger:
– Den här sommaren förverkligar vi fyra större nyheter, vilket känns fantastiskt. Jag är säker på att dessa kommer glädja många av våra sommargäster.

Trollsterleden blev succé 2024

Förra sommaren introducerades Trollsterleden, en kombinerad cykel- och vandringsled upp till Trollsterhusen, utvecklas nu ytterligare med spännande kulbanor och Trolle & Trollas äventyr.

– I barnens gondolbiljett ingår allt de behöver för att ta sig ann Trolle & Trollas äventyr. Deras uppgift kommer vara att hjälpa trollen lösa en klurig gåta, längs Trollsterleden kommer barnen även kunna testa våra nya kulbanor med roliga hinder. Inspirationen har vi hämtat från alpernas Kugelbahns, som jag och min familj testade på förra sommaren, berättar Gustav.

Kläppens glasskafé på campingen genomgår en charmig förvandling och byter namn till Iris Glasskafé. Med pärlspontpanel på väggarna och en inredning i gammaldags stil ska kaféet andas genuin dalakänsla.

– Vi vill att lokalen ska andas Dalarna, lite känslan av att komma hem till mormor. Nu i vår kommer jag inreda lokalen med vackra trämöbler och mysiga inredningsdetaljer. Även utomhusmiljön ska bli riktigt inbjudande, säger Nora Elfström, ansvarig för Iris Glasskafé.

Snörum i nya Kurbits spa

En annan nysatsning är Kurbits spa, som byggs högst upp i Hotell Kurbits. Här kommer gästerna att kunna uppleva norra Europas första snörum – ett rum med minus tio grader och nysnö från Kläppen. Spa-upplevelsen kompletteras med två bastur med panoramautsikt och en relaxavdelning med kamin där gästerna även kan beställa tilltugg, dryck och olika kroppsbehandlingar. 

Och för att locka fler till Kläppen Arena byggs även ett nytt, mindre instegshopp med tillhörande landningskudde. Den nya delen är designad för att likna den befintliga och intill trampolinerna anläggs en större läktare för åskådare. Fredrik Stenmalm är sportchef på Kläppen. 

– För oss är det viktigt att fler ska vilja och våga testa på vår fina arena. Tanken med utbyggnationen är att få fler att prova på sporten, och på så sätt bidra till att utveckla snowboard- och freeskiåkningen, förklarar han och berättar om en annan av sommarens höjdpunkter – samarbetet med hinderbanearrangören Toughest.

Första Toughest-loppet

Den 2 och 3 augusti 2025 arrangeras det första Toughest-loppet i Sälen med en utmanande bana som sträcker sig över stora delar av Kläppenberget. Ett familjelopp med gondoltur upp till berget kommer också att erbjudas.

– Det är fantastiskt att få göra det här tillsammans med Toughest. Det kommer verkligen att bli en upplevelse utöver det vanliga. Bäst av allt är att upplägget med de olika distanserna är anpassade för att passa alla, stora som små, nybörjare som atleter. Vår förhoppning är att många kommer vilja delta, säger Fredrik Stenmalm.