För femte Ă„ret i rad har vĂ€rldens bĂ€sta skidorter och skidhotell utsetts vid World Ski Awards. TĂ€vlingen hölls 17 till 19 november pĂ„ hotellet A-Rosa KitzbĂŒhel i Ăsterrike, och vinnare i den svenska kategorin blev Ă re och Nordic Choice-Ă€gda Copperhill Mountain Lodge.
â Spontant kĂ€nns det: âĂ„h, vi gör rĂ€ttâ. Att vi vann betyder mycket för personalen som gör ett oerhört bra jobb. Och för verksamheten innebĂ€r utmĂ€rkelsen att vi vĂ„gar fortsĂ€tta satsa. Vi har mĂ„nga stamgĂ€ster och vi vill övertrĂ€ffa deras förvĂ€ntningar, sĂ€ger Eva Ottosson Rask, vd för Copperhill.
Storsatsningar vÀntar i sommar
Förra Äret investerade man flera miljoner kronor i att renovera hotellrummen, och alla rum fick ett skidförvaringsskÄp vid skiduthyrningen. NÀsta Är vÀntas fler storsatsningar.
â Vi ska göra en betydligt större satsning. Steg tvĂ„ Ă€r att vi stĂ€nger hotellet i juni och fortsĂ€tter renoveringen av rummen samt bygger om hela lobbyomrĂ„det. Det kommer att bli en Ă„tta meter lĂ„ng bardisk i den ena loungen och konferensrum med utsikt över fjĂ€llet i den andra.
LÀget Àr ett plus
Utöver investeringarna som har gett resultat Àr lÀget pÄ toppen av ett berg en annan motivering till vinsten.
â VĂ„ra satsningar pĂ„ boende, restaurang och spa Ă€r viktiga byggstenar. Och att vi ligger högst upp pĂ„ berget Ă€r ett plus. Men jag skulle sĂ€ga att vinsten frĂ€mst beror pĂ„ att vi har ett bra vĂ€rdskap, personalen utbildas i det.
Hur ser belÀggningen ut inför sÀsongen?
â Vi har haft en fantastisk höst, tidigare Ă„r hade vi bara öppet under helgerna i oktober men nu hade vi öppet i stort sett varje dag. Och inför jul och nyĂ„r, helger och lov Ă€r det nĂ€stan fullbokat. SĂ„ vi gĂ„r allt mer mot en Ă„ret runt-verksamhet. Det innebĂ€r ocksĂ„ att vi har kunnat dubblera antalet fast anstĂ€llda det senaste Ă„ret till 40.
Hur ska ni fira vinsten?
â Vi ska fira med tĂ„rta tillsammans med personalen. Det hĂ€r Ă€r deras vinst.