Den 16:e oktober slog ett nytt Mc Donalds upp sina portar i Malmö. Den nya restaurangen består av McCafé, möjligheten att beställa och betala i McDonald’s-appen och McDelivery. Astrit Ala är vd på Hjelte Restaurang AB som driver restaurangen.
– Den nya restaurangen är ett spännande steg för oss. Malmö är en dynamisk och växande stad och vi såg ett tydligt behov av att etablera oss i ett område som tidigare saknat McDonald’s. Restaurangen är utformad för att erbjuda både tillgänglighet och en modern gästupplevelse, säger han.
Hjelte Restaurang AB är den största McDonald’s-franchisetagaren i Norden. Med den nya restaurangen i Malmö har man i nuläget 30 restauranger i drift och fler är på väg. Det senaste tillskottet ligger på Anna Lindhs plats i centrala Malmö och innefattar 50 nya arbetstillfällen. Astrit Ala berättar mer.
– Vi har lagt stort fokus på rekryteringen och byggt ett starkt team med lokal förankring. Vi har sökt personer som delar våra värderingar och som vill vara med och skapa en positiv arbetsmiljö från start, säger han och fortsätter:
– Vi vill skapa hållbara arbetsplatser, erbjuda snabb och kvalitativ service, samt att vara en attraktiv arbetsgivare för unga människor som vill växa inom restaurangbranschen.