Hotellet Abisko Mountain Lodge ligger bara 300 meter från järnvägsstationen i Abisko by, så det är lätt att ta sig till. Det var inte så många år sen som hotellet stängde i september när de sista vandringsgästerna begav sig söderut, och sen höll stängt till februari. Nu är det högsäsong under vintern och det är inte skidåkning som lockar.
– Alla som kommer hit och bor kommer för att se norrsken. Utan norrskenet hade vi verkligen inte haft lika mycket att göra. Jag fattade inte det när jag kom till Abisko för några år sen, att det skulle vara så stort, men det är verkligen det, säger Kristoffer Borg, vd på Abisko Mountain Lodge.
Fullbokat – nästan helt utan marknadsföring
2015 utsåg Lonely Planet Abisko som den bästa platsen att se norrsken på. Sedan dess har turisterna kommit och de ökar för varje år. Under de sex månader som norrskenet syns bäst har Abisko Mountain Lodge en beläggning på 98 procent.
– Jag vågar säga att 99 procent av våra gäster är utländska. Det kan gå en vecka mellan gångerna när vi pratar svenska på hotellet, säger Kristoffer Borg. Gästerna kommer främst från USA, Tyskland, Italien, Australien och Singapore.
– Det är jätteroligt att vi kan locka folk från hela världen hit till vår lilla by. Utan att lägga några större pengar på marknadsföring så är vi fullbokade nästan hela säsongen. Men vi har bra betyg på olika bokningssajter och på Google, så det hjälper ju till, konstaterar Kristoffer.
Gästerna bokar tidigt och stannar i genomsnitt 3–4 nätter. Förutom att erbjuda gästerna bekväma rum och god mat hjälper de dem att boka in olika vinteraktiviteter som isfiske, vandring med snöskor, hundspann och så klart norrskensturer.
– Vi arrangerar inga turer själva utan samarbetar med flera duktiga företag i trakten. Många av dem passar också på att åka förbi Ishotellet i Jukkasjärvi på vägen hem igen, säger Kristoffer Borg.
Äventyr i fjällen – inte bara norrsken
Ett av de företagen är Outback Abisko som sedan 2019 har arrangerat skoterturer i Abisko nationalpark för turister som har norrsken på sin bucketlist.
– Att ge gästerna möjlighet att se norrsken är ju det viktigaste, men vi vill ge dem något mer: en chans att uppleva fjällen, vidderna och vyerna, och få en inblick i vår historia och hur vi lever här i Lappland, säger Åsa Säfström som är vd och grundare av Outback Abisko.
Outback Abisko kallar sina turer Night Sky Adventure där gästerna färdas med snöskoter ut på fjället, gör upp eld, äter ute i det fria och väntar tillsammans på att himlen ska öppna sig.
– Vi säger inte norrskensturer, eftersom det blir en ganska tung press på våra guider. Vi kan aldrig lova att våra gäster får se norrsken när vi åker ut. För att ha ett hållbart arbete vill vi inte lägga den stressen på våra anställda, säger Åsa Säfström.
Outback Abisko arbetar med små grupper, aldrig fler än åtta gäster, både för att värna naturen och för att skapa tid och närhet till varje deltagare.
– Det brukar vara en fin och ganska intim stund när alla är samlade runt elden, och det är alldeles tyst ute på fjället. Sen inväntar vi att himlen ska starta sitt skådespel. En del av tjusningen är ju också att inte vara 100 procent säker på att man ska få uppleva det, säger Åsa.
Fullträff med eldrivna snöskotrar
Förra året blev Outback Abisko först i regionen att gå över till eldrivna snöskotrar, ett steg mot att bli det mest hållbara skoterföretaget i norra Sverige.
– Vilken fullträff det blev att byta till elskoter! Tystnaden ute i nationalparken blir total, när motorljudet försvinner framträder fjällens stillhet och stjärnhimlens sken på ett sätt som många beskriver som magiskt.
Varför är Abisko en så bra plats att se norrsken?
– Abisko ligger geografiskt under norrskensovalen, det område där det är bäst chanser att se norrsken. Dessutom ligger vi i ett område med nederbördskugga, bakom de stora fjällmassiven i väster. Det gör att vi ofta har väldigt klar himmel. Lägg sen till att det inte är så mycket ljus i området, det som kallas light pollution, så är förutsättningarna väldigt goda.
– Rent statistiskt är bästa tiden att få se norrsken vid 23-tiden fram till midnatt, förklarar Åsa Säfström.
Vid 23-tiden kan det också vara ganska fullt i baren på Abisko Mountain Lodge, vars restaurang är en av två i byn. Här, vid borden och bardisken, samlas inte bara hotellgäster utan även bybor och andra turister i Abisko. Restaurangen blev nyligen utsedd till bästa restaurang i kategorin Fjäll på Norrland Gastronomy Award i Umeå.
– Det är vi så klart stolta över och det är ett fint bevis på att vår personal i både kök och matsal gör ett fantastiskt jobb, säger Kristoffer Borg.
Lyfter lokala råvaror i femrättersmeny
De utländska gästerna vill gärna uppleva den lokala maten, så vilt (gärna ren), röding och hjortron efterfrågas ofta, berättar han.
– Ja, det har vi alltid på menyn. Vi samarbetar med många lokala råvaruleverantörer, så vi har tur att få det bästa från regionen.
– Vi vill givetvis bli ännu bättre och ett led i det är att vi med start den här vintern introducerar något vi kallar Coast to Coast där tanken är att hylla de fantastiska råvaror som finns i våra nordliga landskap – från Bottenvikens kust genom landet och ända till Atlantkusten i Norge. Det är en femrätters avsmakningsmeny som serveras tre kvällar i veckan, berättar Kristoffer Borg.
Sedan maj 2025 har hotellet nya ägare som planerar att bygga ut för att lägga till fler rum. Planen är att kunna erbjuda 70 bäddar längre fram.
– Våra rum var ju byggda för skidåkare, så de är ganska små, men vi försöker ge dem så mycket kärlek det bara går. Vi eftersträvar en ombonad vardagsrumskänsla i hela hotellet, säger Kristoffer Borg.
Naturfenomenet skapar dubbel lycka
Tack vare norrskensturismen kan hotellet ha öppet hela året, vilket gör det lättare att anställa och behålla personal. Lägg också till att ekonomin förbättras avsevärt.
– Det blir också lättare att hålla hela verksamheten flytande när vi inte behöver börja om varje år. Att ett naturfenomen som norrsken har så stor lockelse för människor över hela världen är anmärkningsvärt, men de som fått uppleva det är mycket, mycket nöjda.
– Det gör ju vårt jobb så mycket enklare när gästerna är glada. Och de som har oturen att inte få se norrsken, de förstår ju att vi inte kan styra över det och att det inte finns en on-off-knapp, säger Kristoffer Borg.
Åsa Säfström håller med:
– Vi ser ju norrsken var och varannan dag här uppe, men det är otroligt fint att se allas reaktioner. Många av dem har rest långt och lagt mycket tid och pengar på att komma hit, så när de får se norrskenet är det som dubbel lycka, säger hon.
Du kan läsa ett större reportage om norrsken i senaste numret av Besöksliv – affärsmagasinet för Sveriges roligaste näring sedan 1916. Alla medlemmar i Visita får ett exemplar av magasinet per anläggning genom sitt medlemskap.