Annons

Vinter-OS är ett välkommet lyft för Pitcher’s

zoom Vinter-OS innebär ett lyft för   Pitcher’s. Foto: Pitcher’s/Per Johnsson
Vinter-OS innebär ett lyft för Pitcher’s. Foto: Pitcher’s/Per Johnsson
NYHETER. Vinter-OS i Italien ger svenska sportbarer en välbehövlig skjuts i februarikylan. På Pitcher’s har stora mästerskap betydande effekt för deras verksamhet.
Annons

– När Sverige tävlar har det en väldigt positiv påverkan för oss. I Gävle har vi dubbla bordsbokningar jämfört med en vanlig vecka i februari. Sällskapen stannar kvar längre men det kommer också fler folk spontant för mat och dryck. Det blir en fantastisk gemenskap när alla, även vi i personalen, hejar på Sverige tillsammans, säger Berk Bozlak, ägare till Pitcher’s både i Sundsvall och Gävle.

Mer personal

Berk Bozlak berättar att Pitcher´s i Sundsvall öppnar redan vid lunchtid under OS och att matförsäljningen går upp i samband med matcherna och finalerna. Även försäljningen av öl ökar – i Gävle med ungefär 30–35 procent.

Med ett ökat gästantal behöver Pitcher’s kalla in mer personal. De som redan jobbar får dessutom ofta erbjudande att arbeta längre, vilket ingen brukar tacka nej till enligt Berk.

– För en pubkedja som visar sport är vinter-OS jätteviktigt. Hela verksamheten får det bättre. Vi tjänar mer och vår personal tjänar mer. Februari är annars en dålig månad, men evenemang som det här ser till att folk är ute mer och umgås. Det är inte alla restauranger som orkar ha längre öppettider, men vi orkar, säger Berk Bozlak.

Uteservering och VM

Enligt Berk finns ett behov av mötesplatser när mycket annat har blivit digitalt, även om de senaste åren har varit utmanande.

– Vi märker att det fortfarande är dåligt med ekonomin för många. Men vi kämpar på och har i alla fall lyckats se till att de kommer hit. I maj öppnar uteserveringarna och i juni börjar herrarnas fotbolls-VM. Då smäller det igen, säger Berk Bozlak.