Redan 1957 stod de första nio hÄlen pÄ à tvidabergs golfbana fÀrdiga. Samtidigt förvandlades det som tidigare var en skolbyggnad till TrÀdgÄrdshotellet. Sedan dess har hotellet genomgÄtt flera renoveringar varav den största resulterade i att Villa Baro stod klart 2020.
Mitt under brinnande pandemi, dessvÀrre.
â Det var inte riktigt vad vi hoppades nĂ€r vi gjorde en sĂ„ stor omstĂ€llning. Eftersom vi har golfen var sommarsĂ€songerna 2020 och 2021 Ă€ndĂ„ vĂ€ldigt bra, golfen blev ju snabbt blev en coronasport och vi hade en hel del gĂ€ster som kom för golfpaketet. Det har varit svĂ„rare under höst- och vintersĂ€song, men vi har klarat ossâ, konstaterar platschefen Ebba AdelswĂ€rd.
Vandring lĂ€ngs Ăstgötaleden
Hela den gamla huvudbyggnaden har totalrenoverats och kompletterats med en ny flygel om totalt 20 rum (varav tre sviter), wellnessavdelning och yogasal med utsikt mot Bysjön. Numera erbjuds Ă€ven gĂ€sterna paket som omfattar bĂ„de skogsbad och vandring lĂ€ngs Ăstgötaleden.
â Vi ligger pĂ„ en vĂ€ldigt naturskön plats och vill verkligen lyfta fram naturen, oavsett om du Ă€r hĂ€r pĂ„ konferens, för att spela golf eller vandra. Det var inte bara golfen som blomstrande under pandemin utan ocksĂ„ en stark önskan om att komma ut i naturen. Fler har fĂ„tt upp ögonen för hur hĂ€rligt det Ă€r. Man har förstĂ„tt att det Ă€r ett vackert land att bo i och att man inte behöver resa lĂ„ngt för att uppleva nĂ„gonting annorlunda, sĂ€ger hon.
Varför tror du att skogsbad, som ursprungligen kommer frÄn Japan och handlar om att hitta ÄterhÀmtning i naturen, blivit sÄ populÀrt?
â Det Ă€r naturintresset i kombination med att hitta tiden för sig sjĂ€lv och att landa. Vi jobbar mycket med yoga och dĂ„ ligger skogsbad nĂ€ra till hands. Det handlar om att varva ner. MĂ„nga Ă€r hela tiden uppkopplade mot jobb och sociala medier och ska alltid vara nĂ„bara och det kan slita mycket pĂ„ ens psyke. Skogsbad sker i grupp vilket ocksĂ„ Ă€r hĂ€rligt, att hitta andrummet till sig sjĂ€lv men tillsammans med andra.
Vad Àr din kÀnsla inför sommaren, hur Àr bokningslÀget?
â Jag Ă€r vĂ€ldigt hoppfull. MĂ„nga kommer fortfarande att vilja resa inom landet och fortsĂ€tta upptĂ€cka Sverige. Det Ă€r i alla fall min stora förhoppning, liksom att vi ocksĂ„ nĂ„r vĂ„ra internationella gĂ€ster, sĂ€ger Ebba AdelswĂ€rd.