Bakom arrangemanget står Kullabergs vingård, Arilds vingård, Hotel Rusthållargården, Grand Hotell Mölle och äventyrsföretaget Kullabergsguiderna. Madeleine Svanberg, vd på Rusthållargården poängterar att loppet inte så mycket är en tävling – mer en upplevelse, ett sätt för deltagarna att lära känna Kullahalvöns natur och bekanta sig med den lokala vinproduktionen.
– Vi vill visa att Kullahalvön inte bara är en sommardestination utan har mycket att erbjuda även vintertid, säger Madeleine Svanberg.
Tillsammans för Kullahalvön
Det är första gången Rusthållargården samarbetar med företag som i viss mån är konkurrenter till hotellet.
– Men det känns bara bra att delta i projektet och göra det här tillsammans för Kullahalvön. Alla arrangörer bidrar med sin unika profil.
Delar av banan går genom vinfälten och det mesta utom själva springandet (eller joggandet, eller lunkandet) skiljer sig från andra löparrangemang.
Deltagarna i Winter Wine Run startar samtidigt, men från fyra olika platser längs den en mil långa slingan – nämligen de arrangerande vingårdarna och hotellen, där också själva vinprovningarna sker. Inget frysande i långa köer inför start, inga bajamajor och ingen större stress. Direkt efter målgång kan löparna gå till sitt hotellrum, ta en dusch och göra sig klara för kvällens middag och prisutdelning.
Inspiration från Frankrike
Företagen bakom Kullahalvön Winter Wine Run har hämtat inspiration från Frankrike, där Marathon du Médoc, ”världens långsammaste maraton”, årligen lockar runt 8 500 deltagare.
Loppet är ett fullängdsmaraton genom vinregionen Médoc med festligheter, underhållning, vinprovning och god mat längs vägen. Många av deltagarna är utklädda, och så verkar det bli även under Winter Wine Run. Arrangörerna har fått frågor från intresserade om det är okej att klä ut sig till loppet. Vilket det är.
Målsättning är att locka 250 deltagare och att fokusera på upplevelsens kvalitet snarare än att skapa ett jätteevenemang.
– Redan nu är intresset så pass stort att vi har betydligt fler bokningar än vi brukar ha under helger i januari, säger Madeleine Svanberg.
LÄS MER: Stark start för gårdsförsäljningen