Annons

De går vidare till Årets Kock-kvalet

zoom Foto: Pressbild
Foto: Pressbild
NYHETER. Idag presenterades vilka 24 kockar som går vidare till kvaltävlingen i Årets Kock 2020.
Annons

Uttagningen till Årets Kock 2020 genomfördes på nya restaurang Aira i Stockholm. 24 av totalt 68 bidrag går vidare till kvaltävlingen den 9-10 juni på Stockholms Hotell & Restaurangskola.

­– Det har varit många kvalificerade ansökningar i år och en svår uppgift att välja ut de 24 bästa bidragen. Det märks att nivån har höjts jämfört med föregående år. Årets Kock är Sveriges mest prestigefulla matlagningstävling så det är roligt att se att så många bidrag håller en hög gastronomisk nivå, säger Tommy Myllymäki, juryordförande i Årets Kock 2020.

Som besöksliv tidigare rapporterat är intresset för att delta i Årets Kock större i år än förra året, med över 10 procent fler ansökningar. Från kvinnliga sökande, vilka alltid är underrepresenterade, kom det in 50 procent fler bidrag i år än 2019. Av de nio sökande gick fem vidare till kvaltävlingen.

De kockar som går vidare är:

1.Marcus Bremdal – Konstnärsbaren, Stockholm
2.Adam Nilsson – Konstnärsbaren, Stockholm
3.Liselott Karlsson – Restaurang Hybrid, Stockholm
4.Mattias Jönsson Caesar – På skissernas, Lomma
5.Mikael Feuk – Gastro Gaspari, Flyinge
6.Sonny Tapper – Aveqia, Stockholm
7.Magnus Åkerström – Stadshuskällaren, Stockholm
8.Ludwig Tjörnemo – Unilever AB
9.Jessie Sommarström – Urban Deli, Stockholm
10.Martin Karlsson – Grenna Hotell, Gränna
11.Andreas Jerrhag – Smoke Barbecue & Bar, Karlskrona
12.Henric Herbertsson – SK Mat & Människor, Göteborg
13.Emelie Nielsen – Restaurang KRUBB, Töreboda
14.Christian Siberg – Omaka, Stockholm
15.Martin Anneflod – Spiseriet, Göteborg
16.Joakim Kjaerkner – Brasserie du Sud, Ystad
17.Lisa Lönner Pulkkinen – Husmor Lisa Fine Home Dining, Vaxholm
18.Luqaz Ottosson – Restaurang ROT, Gotland
19.Niklas Ekholm – Hackholmssund Konferens, Bro
20.Jesper Jakobsson – Restaurang Bhoga, Göteborg
21.Ola Wallin – Kroken och Bloom, Göteborg
22.Jesper Westermark – Allegrine, Stockholm
23.Matilda Ewaldh – Skärets krog, Smögen
24.Emil Petzén – Halmstad Golfklubb, Halmstad

Jurygruppen består av: Daniel Höglander (Aloë), Florencia Abella (Ekstedt), Jacob Holmström (Gastrologik),Magnus Ek (Oaxen Krog & Slip), Saori Ichiara (Ichi), Sayan Isaksson (Isaan’), Adam Dahlberg (Adam/Albin), Tommy Myllymäki (Aira & Årets Kock 2007).

Tävlingen Årets Kock 2020 består av tre tävlingsfaser: anmälan, kvaltävling och final-tävling.

 

Satsa på take away till hemestern

Satsa på take away till hemestern

När fler semestrar på hemmaplan kan det bli trångt på de lokala restaurangerna. Därför bör du satsa på take away så att inga kunder behöver vända i dörren