Annons

I Ă„r kan hela landet delta pĂ„ Åre Gastronomy Week

zoom Calle Hedman Ă€r projektledare för Åre Gastronomy Week, som drar igĂ„ng i dag. Foto: Colorbox/Privat
Calle Hedman Ă€r projektledare för Åre Gastronomy Week, som drar igĂ„ng i dag. Foto: Colorbox/Privat
NYHETER. I dag drar Åre Gastronomy Week igĂ„ng. Pandemin har gjort att besökare pĂ„ plats begrĂ€nsas. Samtidigt öppnar digitala upplevelser upp för hela landet att ta del av Åres gastronomiska utbud.
Annons

Vilttema som symboliserar Åres gastronomi, personliga hemleveranser pĂ„ snöskoter och en tv-studio som sĂ€nder tvĂ„ gĂ„nger om dagen. Och sĂ„ en digital cook-a-long dĂ€r hela Sverige fĂ„r laga mat tillsammans. NĂ€r beslutet togs att arrangera Åre Gastronomy Week trots pandemin, Ă„terstod frĂ„gan: Folk behöver glĂ€dje och restaurangerna uppmuntran, hur löser vi det pĂ„ ett sĂ€kert sĂ€tt?

– Det kĂ€ndes viktigt att genomföra veckan sĂ€rskilt i Ă„r och dĂ€rför beslutade vi att flytta fram den frĂ„n vecka 6 till vecka 15 som Ă€r en lugnare vecka, och att sjĂ€lvklart ha gĂ€llande restriktioner för besökare. Samtidigt har vi digitaliserat arrangemanget sĂ„ att vi nu kan synliggöra Åres gastronomi för hela Sveriges befolkning, sĂ€ger Calle Hedman, delĂ€gare och projektledare för Åre Gastronomy Week.

Hur har ni gjort för att pandemisÀkra arrangemanget?

– Åre har gjort ett jĂ€ttebra arbete med att uppdatera rutiner kring hur företag ska arbeta under pandemin. PĂ„ grund av restriktionerna har vi stĂ€llt in de evenemang som vi vet drar mycket folk och satsat pĂ„ en installation för take away pĂ„ Åre torg dĂ€r vi tar emot fĂ„ mĂ€nniskor Ă„t gĂ„ngen. TvĂ„ av Ă„rets kockar kommer att laga luncher och servera dĂ€r. Vi har ocksĂ„ digitaliserat en del event sĂ„ att mĂ€nniskor kan vara med hemifrĂ„n, som till exempel vĂ„r digitala cook-a-long dĂ€r man kan köpa in rĂ„varorna i förvĂ€g och laga tillsammans med kockarna. Mycket sker ocksĂ„ i hotellen och restaurangerna som deltar. Det finns en trygghet i kombinationen av att restaurangerna följer alla restriktioner vĂ€ldigt noga och att besökare tar eget ansvar.

Vad betyder matdagarna för den lokala besöksnÀringen?

– För hotellen och restaurangerna Ă€r det en rolig vecka för att man fĂ„r göra nĂ„got annorlunda som man kan vara stolt över. Åre Ă€r en av fĂ„ platser dĂ€r sĂ„ mĂ„nga högklassiga restauranger finns pĂ„ sĂ„ liten yta. Det i kombination med skidor Ă€r Åre den bĂ€sta platsen att vara pĂ„. MĂ„lgruppen som kommer hit för att Ă„ka skidor vill Ă€ven ta del av gastronomin hĂ€r. Vi vill sĂ„ klart driva försĂ€ljning och det Ă€r en vĂ€ldigt intressant mĂ„lgrupp. Men mĂ„let Ă€r att visa upp vĂ„rt fantastiska utbud för resten av landet och veckan Ă€r ett skyltfönster av vad som finns hĂ€r varje dag.

Vad blir veckans höjdpunkt?

­­– Jag tror att den digitala cook-a-longen blir spĂ€nnande och Ă€ven take away-luncherna dĂ€r tvĂ„ av Ă„rets kockar kommer att laga och servera mat. Ett annat event som man kan boka in sig pĂ„ Ă€r hemleverans av paradrĂ€tter lagade av Årets kock, Ludwig Tjörnemo. Det hĂ€r Ă€r ocksĂ„ ett event dĂ„ man kan köpa hem rĂ€tterna eller ta del av inköpslistan och laga sjĂ€lv.