Annons

Trendspaning – vad händer 2026?

zoom Foto: Kristin Hamberg, Sergey Kotenev, Nefertiti
Foto: Kristin Hamberg, Sergey Kotenev, Nefertiti
NYHETER. Vad gäller för Sveriges kaféer, barer och restauranger 2026? Besöksliv har spanat framåt och ser bland annat färre flugor, högklassiga musikupplevelser och mer kött – och mindre.
Annons

Kaféer

Kaféåret 2025 har präglats av flera trender som spritts på sociala medier, som trompe-l’œil-bakelserna,japanska sufflépannkakor och nya varianter av prinsesstårtor. Nästa år hoppas Kristin Hamberg, Årets konditor 2025, på färre flugor och mer långsiktigt hållbarhetstänk – att branschen fokuserar mindre på den typen av kortvariga virala snackisar och mer på hållbarhet.

– Jag hoppas att fler börjar jobba mer säsongsbetonat, med de råvaror som finns i nu läget.

Många gör redan det, samtidigt är många vana vid att det ska finnas ungefär samma utbud hela tiden. Jag tycker att vi kan variera lite mer och att kunderna kan få längta efter vissa bakverk.

De senaste åren har kreativiteten och uppfinnings rikedomen när det gäller semlor varit enorm och det är något som Kristin Hamberg tror kommer att hålla i sig.

– Det känns som att det fortfarande går att hitta på saker man aldrig kunnat tänka sig, det blir spännande att se vad det kommer för varianter nästa år.

Två andra trender inom kafé & bageri
1. Efterfrågan på matcha fortsätter att öka.
2. Etablerade bagerier och kaféer får konkurrens av hemmabagerier och popup försäljningar.

Barer

Jazzklubben Nefertiti i Göteborg lockar med högklassiga musikupplevelser. Nu har klubben en ny typ av bar – Jazz.Kissa – som är en reseanledning i sig.

– En Jazz-Kissa är en japansk bar där musik en är i centrum, inte bara ett brus i bakgrunden, säger Mattias Lundin, ägare av Nefertiti. I Japan hittar man ofta de här barerna i vardagsrummet hemma hos vinylsamlare.

Ända sedan det första besöket på en Jazz-Kissa har Mattias Lundin drömt om att öppna en egen – och i höstas blev drömmen verklighet när han invigde Nefertitis nyrenoverade foajébar. Här kan besökarna sitta ner och lyssna på vinyl innan eller efter konserten, eller vid särskilda Jazz-Kissa-kvällar. Ibland är det Mattias själv som spelar album från sin samling, ibland bjuder han in andra vinylälskare.

– Ofta väljer personen ut sex album som spelas i sin helhet, vilket gör att det blir en annan typ av lyssnande än den som många är vana vid idag, när det ofta är algoritmerna på Spotify som väljer låtar åt en.

Mattias Lundin tror att efterfrågan på den här typen av musikupplevelser kommer att växa.

– Nu för tiden är det många som ligger hemma och har dåligt samvete över att de ligger och skrollar på mobilen. De vill hitta anledningar att bryta det och få någon typ av upplevelse, gärna något som får en att sakta ner. Samtidigt har intresset för vinyl varit på uppgång de senaste åren. Jag tror att det finns turister i Göteborg, särskilt de som är musikintresserade, som ser det här som något unikt som de vill besöka.

Nefertiti är först i Sverige med att använda begreppet Jazz-Kissa. – Jag tror vi kommer få se många fler liknande barer framöver, det är ”sign of the times”, säger Mattias Lundin.

Två andra bartrender
1. Drycker utan eller med låg halt av alkohol efterfrågas allt mer, inte minst bland unga.
2. Utbudet av svensktillverkad alkohol har vuxit stort de senaste åren, vilket återspeglas i bardiskarna. Idag finns flera barer som lyfter fram lokala producenter, som Facit Bar i Umeå som enbart serverar svensk sprit och svenska viner.

Restaurang

Ungefär samtidigt som Växthuset i Stockholm meddelade att restaurangen stänger efter tio år av växt baserad fine dining avslöjade stjärnkocken Björn Frantzén att han kommer att öppna ett modernt steak house på Stureplan nästa år, ungefär på samma plats där Årets kock-vinnaren Michael Andersson nyligen har öppnat grillrestaurangen Sperling & Co.

Ett annat tecken på det stora carnivor intresset är nyöppnade köttrestaurangen La Brace i centrala Stockholm och Teuf i Gamla stan i Stockholm, där Sara Ljungqvist (känd som ”Kött-Sara” på sociala medier) specialiserat sig på kött, sås och pommes.

Samtidigt spår mattrendbyrån Food & Friends att vi får se mindre portioner av kött och andra animaliska produkter på grund av dyrare råvaror och klimatfrågan. Det är något som även Johanna Danielsson, framtidsstrateg på analysföretaget Kairos Future, är inne på. Men enligt henne handlar det främst om hälsomedvetenhet.

– Sannolikt växer nya koncept fram där köttet spelar en viktig roll som smaksättare till i huvudsak grönsaksbaserade rätter.

Det faktum att antalet svenskar som äter bantningsmedicin har ökat kraftigt kan också tala för mindre, Ozempicanpassade portioner, menar Johanna Danielsson.

– Pillren dämpar aptiten sam tidigt som maten fortsatt spelar en viktig roll som tröst i en orolig värld. Här blir utmaningen att erbjuda njutning i lagom portioner som lämnar gästen med en känsla av feelgood.

Enligt Danielsson kan en förbättrad ekonomi skapa ljusning för restaurangbranschen framöver.

– Det bör avspegla sig i att fler går på krogen och att de dyrare alternativen på menyn blir populärare. Men arbetslösheten är fortsatt hög och polariseringen mellan de som har råd och de som fortsatt är utanför arbetsmarknaden är tydlig, det gör att mellan segmentet bland restauranger kan få det fortsatt tufft.

Food & Friends spår å sin sida att billigare rätter som nudlar, korv och¤smörgåsar tar över restaurangmenyerna alltmer. Och enligt Frida Berglund, projektledare för Food & Wine- mässan, är det ”back to basic” som gäller 2026.

– Fler börjar inse att svenska råvaror ger både bättre ekonomi och mer näring. Det har glömts bort lite, men är logiskt ur både hälso-, plånboks- och beredskapsperspektiv.

Två andra trender i restaurangbranschen
1. Gästspel, specialkvällar och andra unika evenemang blir allt vanligare på restaurangerna.
2. Nostalgiframkallande rätter och comfort food, men med en modern tvist.

Du kan läsa ett större reportage om trender 2026 i senaste numret av Besöksliv – affärsmagasinet för Sveriges roligaste näring sedan 1916. Alla medlemmar i Visita får ett exemplar av magasinet per anläggning genom sitt medlemskap.

Raketrenoveringen – med fullt av gäster på hotellet

Raketrenoveringen – med fullt av gäster på hotellet

101 rum renoverade på mindre än ett kvartal - samtidigt som hotellet kryllade av gäster. Hur ror man ett sådant projekt i land? – Allt handlar om planering, säger Aram Mojarrad på Hotel Karlaplan i Stockholm.