Annons

Höga Kusten fortsätter satsa högt

zoom Höga Kusten Destinationsutveckling vill skapa fler reseanledningar under 2025. Foto: Höga Kusten
Höga Kusten Destinationsutveckling vill skapa fler reseanledningar under 2025. Foto: Höga Kusten
NYHETER. Trots en mindre nedgång 2024 fortsätter Höga Kusten att befästa sin position som en av Sveriges attraktiva besöksdestinationer, med innovativa verksamheter och nya satsningar som driver utvecklingen framåt.
Annons

Besöksliv har under de senaste åren pratat med många verksamheter inom besöksnäringen som hjälper till att lyfta och utveckla destinationen Höga Kusten, bland annat konferensanläggningen Härnö Outdoor Lodge och naturnära Glamping Höga Kusten.

När det kommer till kommersiella gästnätter var 2024 ett mycket bra år – det tredje bästa någonsin – med en mindre nedgång på 4,2 procent i jämförelse med 2023. Totalt noterades 655 437 gästnätter under förra året.

Höga kusten hade ett uppsving under och efter pandemin och att siffrorna nu gått ner en aning kan enligt destinationsbolaget ha med den globala osäkerheten att göra, och även det faktum att många längtar till varmare länder.

– Tittar vi på närliggande destinationer har några ökat och andra vittnar om ett litet tapp. Västernorrland har minskat med 2 procent, däremot visar Sverige som land en liten ökning på 0,7 procent. Höga Kustens logiintäkter har ökat med ca 35 procent sedan 2019, vilket ligger i linje med vår strategi om en fördubblad omsättning, säger Mattias Peterson, vd för Höga Kusten Destinationsutveckling, i ett pressmeddelande.

Innovativt miljonprojekt beviljat

Anna Hellgren, verksamhetsledare för Höga Kusten Turisms 130 partnerföretag i destinationen, är lika positiv. 

– Vi jobbar vidare med att utveckla vår plats tillsammans och har många fina nyheter att erbjuda besökarna. Många kommer för vår natur men kulturutbudet ökar och lockar gäster att komma och övernatta. Lägg till att vi utvecklar våra smakupplevelser kryddat med lokalt producerade drycker som exempelvis High Coast Whisky och Hernö gin, som i sig är besöksmål, säger hon.

Genom ett nyligen beviljat projekt, Digital innovation och hållbar tillväxt i Höga Kusten, hoppas destinationsbolaget skapa ännu fler reseanledningar. Strategiska satsningar under tre års tid med extra resurser om 10 miljoner kronor ska gynna destinationen, både på lång och kort sikt.

Expansiv fas för Höga Kusten

Höga Kusten har tydliga säsonger och nu gäller att växa med omsorg och skapa ett ännu större utbud, menar Mattias Persson.

– Vi är inne i en expansiv fas med flera efterlängtade satsningar som kommer att lyfta vår plats än mer. Hernö Gin Hotell slog precis upp dörrarna och till sommaren öppnar Huttopia en restaurang på Smitingen, invigningen av deras camping planeras till sommaren 2026. Lövvik expanderar alltmer med en stugby, camping och en friluftsscen vars föreställningar lockar både bussgrupper, besökare och lokalbor. Norr om Örnsköldsvik, i Salusand, har campingen renoverats och fått tillskott av en nybyggd året runt- restaurang.

Större investeringar görs även i området runt Docksta, berättar Mattias Persson som hoppas att alla nya satsningar gör att de tillsammans kommer att kunna lyfta Höga Kusten ytterligare en nivå.